Brusel 25. júna (TASR) - Otázku zrušenia vízovej povinnosti pre nové členské krajiny EÚ, vrátane Slovenska, plánuje v sobotu na summite Európskej únie a USA otvoriť írske predsedníctvo v únii. Táto téma síce nie je v oficiálnom programe vrcholnej schôdzky, Írsko ju však mieni nastoliť, potvrdili zdroje predsedníctva i Európskej komisie.
EÚ sa snaží o to, aby Washington časom zrušil vízovú povinnosť pre všetky členské štáty únie. Z nových krajín cestujú do USA bez víz len obyvatelia Slovinska, naopak zo starých víza stále potrebujú Gréci.
Brusel dúfa, že by zrušeniu víz mohol pomôcť vstup nových krajín do Schengenského priestoru bez hraničných kontrol očakávaný okolo roku 2007, ako aj zavedenie biometrických údajov do pasov. Podľa slovenského eurokomisára Jána Figeľa, ktorý sa tiež na summite zúčastní, ide o citlivú otázku najmä preto, že zatiaľ čo EÚ rieši migračnú politiku spoločne, Američania pristupujú k týmto vzťahom dvojstranne.
"Je to otázka citlivá, má však svoje racionálne jadro, a samozrejme v prostredí spojencov, úzko prepojených ekonomík, veľmi blízkych kultúr a spoločných hodnôt stojí na mieste otázka slobodného pohybu osôb," povedal Figeľ pred summitom.
Najbližším problémom je podľa neho dosiahnuť odklad americkej legislatívy, na základe ktorej bude Washington požadovať v pasoch biometrické údaje, a tento čas využiť na zavedenie presných dát do európskych cestovných dokladov. To by malo pomôcť vytvoriť väčšiu dôveru pre rozhodnutia o výnimkách z terajšieho vízového režimu. Lopta je podľa Figeľa na oboch stranách: odklad legislatívy na americkej strane a tým vytvorenie časového priestoru pre dosiahnutie zhody v uplatňovaní biometrie v praxi.
"A následne po dosiahnutí tohto spoločného stavu potom aj presadenie výnimky, resp. nového opatrenia voči novým členským krajinám, teda pozastavenia vízového režimu," hovorí Figeľ.
Keďže však USA svoj dvojstranný prístup k vízovým otázkam tak ľahko nezmenia, je podľa neho veľmi dôležité, aby jednotlivé krajiny EÚ implementovali to, čo vytvára čitateľnejšie, dôveryhodnejšie prostredie pre vízovú politiku a nečakali na spoločné kroky 25-člennej únie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab