BRATISLAVA 25. júna (SITA) - Svetová zdravotnícka organizácia, ktorej členom je aj SR, si v sobotu pripomenie Svetový deň boja proti drogám. Kým v roku 1994, kedy sa na Slovensku začal napĺňať Národný program boja proti drogám, boli medzi pacientmi liečenými zo závislosti najmä mladí ľudia do 20 rokov, v posledných rokoch sa táto veková hranica posunula predovšetkým medzi 20- až 29-ročných ľudí. Mladí však stále tvoria významné percento, upozornil dnes na tlačovej besede Úradu verejného zdravotníctva riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica. Situácia na drogovej scéne sa vzhľadom na počty liečených narkomanov v zdravotníckych zariadeniach zdá byť v posledných troch rokoch stabilizovaná. Pri porovnaní počtu mužov a žien sa situácia za desať rokov nezmenila, ženy tvoria priemerne štvrtinu pacientov.
Na Slovensku postupne stúpa užívanie metamfetamínov a klesá počet užívateľov heroínu. Ako Okruhlica podotkol, výrazne narastá počet užívateľov marihuany. Z vlaňajšej štatistiky vyplýva, že závislí od tejto mäkkej drogy tvorili 26 percent pacientov. "Závislými sa stane zhruba 11 percent užívateľov marihuany," skonštatoval Okruhlica. Napríklad v Bratislave je podľa neho v súčasnosti drogou číslo jedna pervitín, hneď za ním nasleduje marihuana a heroín je až na treťom mieste.
Ľudia, ktorí si nedokážu sami poradiť s drogami, prípadne inými závislosťami, sa môžu obrátiť na poradenské centrá zriadené pri každom Úrade verejného zdravotníctva. Ako informovala zástupkyňa hlavného hygienika SR pre úsek služieb verejného zdravotníctva Magdaléna Čačová, na Slovensku je ich 36 a odborníci v nich závislým či ich príbuzným alebo priateľom poskytnú prvé informácie ako sa dá problém riešiť. Kým tzv. základná poradňa sa venuje stravovacím a pohybovým návykom, nadstavbové poradne sú zamerané na psychické zdravie, AIDS, boj proti drogám a odvykanie od fajčenia a alkoholu. "Účelom poradní je zlepšenie zdravotného stavu občanov ovplyvnením ich vedomostí a postojov k zdraviu," pripomenula.