Tatranská Lomnica 21. novembra (TASR) - Zlepšiť platné právne predpisy eliminujúce násilie na ženách a v rodinách má napomôcť dvojdňový seminár, ktorý sa koná dnes a vo štvrtok v Tatranskej Lomnici.
"Aby sa násilie na ženách a v rodinách nestalo celospoločenskou pandémiou, sú potrebné predovšetkým dobré zákony. Chceme pripraviť legislatívne návrhy a predložiť ich vláde," povedala pre TASR výkonná riaditeľka Národnej asociácie sudkýň Slovenska (NASS) Daniela Baranová. Spresnila, že cieľom je napríklad doplniť Trestný zákon o nové skutkové podstaty trestných činov. Vo vzťahu k Trestnému poriadku navrhujú, aby nebol potrebný súhlas poškodenej osoby so začatím trestného stíhania. Ak páchateľom je napríklad manžel, žena býva vystavená psychickému a neraz i fyzickému nátlaku, aby sa útočník vyhol trestnému stíhaniu.
Osobitnú ochranu vyžadujú týrané deti, ktorých práva nie sú dostatočne chránené. Podľa Baranovej pri výsluchoch by sa mali využívať formy nezaťažujúce natoľko psychiku týraného dieťaťa, napríklad videozáznamy. Občiansky súdny poriadok by mal definovať zákaz priblížiť sa, kontaktovať s obeťou násilia. Skrátiť by sa mala i doterajšia 30-dňová lehota na vydanie predbežného opatrenia. Nevyhnutný je tiež citlivý a profesionálny prístup sudcov, prokurátorov a policajtov k obetiam násilia a kvalitná sieť sociálnoporadenských a preventívnych služieb. Mala by zachytávať prípady násilia, teda fungovať ako prvá pomoc pre obete, čo je úloha predovšetkým pre samosprávy miest a obcí.
Krízové strediská pre obete násilia na ženách a v rodinách zatiaľ nemajú ani všetky krajské mestá. Chýba napríklad v Prešove, treťom najväčšom slovenskom meste, a to i napriek tomu, že tento druh násilia sa stáva čoraz závažnejším spoločenským problémom.
Seminár je súčasťou projektu realizovaného NASS vďaka finančnej pomoci Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj.