Bratislava 26. júna (TASR) - Na tradičnej púti na Mariánsku horu v Levoči sa zúčastní aj slovenský rodák, kardinál Jozef Tomko z Ríma. V nedeľu 4. júla tam bude kardinál Tomko celebrovať slávnostnú odpustovú sv. omšu. TASR o tom informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Bratislave.
I keď samotná púť sa začína 2. júla na slávnosť Navštívenia Panny Márie, už od nedele 27. júna sa na Mariánskej hore každý deň popoludní budú konať omše. Na sviatok apoštolov sv. Petra a Pavla 29. júna bude slávnostnú omšu celebrovať spišský pomocný biskup Andrej Imrich.
Levoča je najstarším pútnickým miestom na východnom Slovensku, korene mariánskeho kultu tam siahajú až do 13. storočia. V roku 1247 postavili prvý kostolík na Mariánskej hore. Pravdepodobne bol postavený ako prejav vďaky Božej Matke za záchranu mnohých životov pred vpádom Tatárov, ktorí v tom čase pustošili územie Slovenska a konkrétne i Levoču. V roku 1311 prišli do Levoče františkáni - minoriti, ktorí zaviedli sviatok Navštívenia Panny Márie. V ďalších rokoch kostol na Mariánskej hore viackrát opravili, prebudovali a zväčšili. V roku 1673 získala Mariánska hora odpustkovú listinu od pápeža. Dnešný priestranný pútnický kostol bol slávnostne posvätený 2. júla 1922.
Po stáročia prichádzali veriaci na Mariánsku horu so svojimi radosťami i bolesťami. Počtom pútnikov sa postupne stala najväčším pútnickým miestom na Slovensku a zaradila sa medzi svetové pútnické miesta. Pápež Ján Pavol II. v januári roku 1984 povýšil tamojší pútnický chrám na menšiu baziliku.
Najväčšia púť na Mariánsku horu v Levoči bola za prítomnosti Jána Pavla II. dňa 3. júla 1995, keď sa tam zišlo vyše 650 000 pútnikov.
Podrobné dejiny Mariánskej hory v Levoči približuje monografia, ktorú v roku 2000 vydal levočský farár František Dlugoš.