Bratislava 21. novembra (TASR) - Približne 120 prevádzok na Slovensku sa bude musieť riadiť zákonom o prevencii závažných priemyselných havárií, ak s návrhom zákona parlament, podobne ako dnes vláda, vyjadrí súhlas.
Podľa ministra životného prostredia Lászloá Miklósa predbežné zistenia ukázali, že takmer 80 podnikov bude podliehať režimu v kategórii A a 45 prevádzok v kategórii B. Do prvej skupiny sa zaradia napríklad zimné štadióny, malé prevádzky s chladiacimi zariadeniami či výrobne plynov. Veľké chemické podniky budú patriť do druhej kategórie.
Toto rozdelenie vyplýva z toho, s akým množstvom vybraných nebezpečných chemických látok závod pracuje. Prevádzky budú mať podľa ministra povinnosť vykonať rôzne opatrenia - vypracovať havarijný plán, hlásiť pohyb chemikálií, hodnotiť riziká či oznamovať likvidáciu zariadení.
Miklós pre TASR poznamenal, že ide o nové administratívne činnosti pre prevádzkovateľov aj štátnu správu. Zdôraznil, že norma neurčuje spôsob, akým sa majú odstraňovať následky havárií, ale pojednáva o tom, ako im predchádzať.
Spomenul, že vláda odsúhlasila na plnenie úloh tohto zákona nárast pracovníkov v orgánoch štátnej správy o 25. Na ministerstve o 3, na inšpekcii životného prostredia o 4, na krajských úradoch o 13 a na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR o 5 miest.
Prijatie uvedeného zákona súvisí so vstupom krajiny do EÚ, ktorá v súvislosti s kontrolou nebezpečenstiev priemyselných havárií prijala Smernicu Seveso. Je pomenovaná podľa talianskeho mesta, kde došlo v minulých rokoch k veľkej havárii, podobne ako v indickom Bhópále, v brazílskom Cubatae či v mexickom Mexiko City, ktoré si vyžiadali stovky obetí z radov obyvateľstva.
Miklós dodal, že zákon o prevencii havárií už schválili v Česku, v Maďarsku legislatívny proces finišuje a v Poľsku túto normu ešte neprijali.