Bratislava 21. novembra (TASR) - Slovensko je z krajín OECD na poslednom mieste v poskytovaní finančných prostriedkov na vysokoškolské vzdelávanie. Kým členské štáty OECD do oblasti školstva vložia v priemere päť percent HDP, na Slovensku je to len 3,9 percenta. Financie, ktoré štát investuje do vzdelávania, sa podľa šéfa rezortu Milana Ftáčnika navyše využívajú neefektívne.
Nehospodárne využívanie financií sa odráža v počte žiakov na jedného učiteľa, konštatoval ďalej na dnešnom diskusnom fóre o úlohe mimovládnych organizácií vo vzdelávaní. Kým v roku 1999 pripadalo na jedného učiteľa v SR v priemere 19,5 žiakov, v roku 2001 to bolo 15,5. Znížila sa aj naplnenosť tried z 24,6 žiakov na jednu triedu v roku 1990 na súčasných v priemere 22,3 žiakov. Podľa ministra ide o prirodzený dôsledok demografického vývoja, ako však dodal, je otázne, či je Slovensko natoľko bohaté, aby si takýto pomer mohlo dovoliť. Informoval, že v krajinách OECD pripadá na jedného vysokoškolského pedagóga v priemere 13,8 poslucháčov. Pomer učiteľov a poslucháčov na slovenských vysokých školách je podľa štatistiky OECD 1:10.
S problémom nehospodárneho využívania financií v školstve súvisí aj nízky počet základných škôl s právnou subjektivitou. Z celkového počtu 2 500 ZŠ má v SR právnu subjektivitu len 150. Riaditelia škôl bez právnej subjektivity nemajú motiváciu šetriť finančné prostriedky, keďže s nimi priamo nehospodária, konštatoval Ftáčnik. Parlament preto prijal návrh Ministerstva školstva SR, aby všetky plnoorganizované školy prešli na právnu subjektivitu po decentralizácii kompetencií na samosprávu od 1. júla 2002.
Na diskusnom fóre, ktoré zorganizovala Slovenská akademická informačná agentúra - Servisné centrum pre tretí sektor, sa zúčastnili zástupcovia mimovládnych organizácií, akademickej obce, ako aj členovia Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, mládež a šport.