Tajov 21. novembra (TASR) - Maximálnu účasť občanov vo voľbách do vyšších územných celkov (VÚC) považuje Vidiecky parlament (VIPA) za najdôležitejšiu úlohu týchto dní. Voľby do regionálnych samosprávnych orgánov sú totiž prvou šancou občanov rozhodovať o sebe, o rozvoji vlastného regiónu.
Predsedníčka VIPA Vlasta Körnerová dnes na tlačovej besede v Tajove pri Banskej Bystrici uviedla, že novým územným samosprávam ponúkajú sieť predbežne tridsiatich komunikačných centier. Ich pracovníci zvaní facilitátori sú vyškolení na poskytovanie poradenstva v oblasti predvstupovej pomoci Európskej únie, predovšetkým programu SAPARD. VIPA chce na Slovensku do roku 2006 vybudovať osemsto komunikačných centier. Rátajú s pomocou štátneho rozpočtu, ale i rôznych nadácií, ako je Ekopolis v Banskej Bystrici, či Karpatská nadácia na východnom Slovensku.
Pri zakladaní a rozvíjaní činnosti komunikačných centier aplikujú poznatky zo Švédska, kde s tým začali v polovici 80-tych rokov. Chcú zúročiť i skúsenosti z Maďarska, kde mikroregióny uznala vláda za oficiálne štruktúry v regionálnom rozvoji a ich manažéri sú platení štátom. Slovenských facilitátorov školia v rámci pilotného projektu rozvoja vidieka Phare SPP-B, ktorý sa začal v decembri minulého roka a Európska únia naň prispela čiastkou jeden milión eúr.
Körnerová podotkla, že VIPA chce inštitucionalizovať sieť všetkých kandidátskych krajín, pripravujúcich sa na vstup do Európskej únie. Cieľom iniciatívy pod názvom PREPARE je pripraviť spoločnú stratégiu na vstup do EÚ. Na budúci rok zriadi iniciatíva kanceláriu, pričom jej sídlom bude Maďarsko alebo Slovensko.
VIPA je sieť vidieckych iniciatív, ktoré sa chcú podieľať na ovplyvňovaní regionálnej politiky. V spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva SR a Agentúrou pre rozvoj vidieka VIPA vytvoril sieť komunikačných centier ako partnerov regionálnym samosprávam a štátnym inštitúciám. Chce im pomôcť pri budovaní nového systému decentralizácie rozhodovania a financovania regionálneho rozvoja.