ISTANBUL 27. júna (SITA) - Je v záujme demokratického sveta prispieť k pozitívnej zmene v Iraku a je to aj jeho povinnosťou. Mimo týchto snáh nebude stáť ani Slovensko. "Čo budeme vládať, to aj urobíme," povedal
v nedeľu v Istanbule premiér Mikuláš Dzurinda. "Je to nová výzva a nová šanca pre Irak, pre región, ale aj pre Slovensko, lebo čím bude tento región bezpečnejší, tým lepšie aj pre nás," dodal.
Rovnakého názoru je aj prezident Ivan Gašparovič. Myslí si však, že "sa treba zamyslieť aj nad tým, čím chceme prispieť, či to budú tie isté práce, ktoré v Iraku vykonávame teraz, alebo či to bude niečo iné." "Bude to závisieť aj od parlamentu, do akej miery bude s možnou ďalšou účasťou (slovenských vojakov v Iraku) súhlasiť," tvrdí Gašparovič.
Práve možná budúca úloha NATO pri zaisťovaní bezpečnosti v Iraku bude jednou z kľúčových tém summitu NATO, ktorý sa začne v pondelok v Istanbule. Iracký premiér Ajád Aláví už alianciu požiadal o pomoc vo forme vojenského výcviku a technickej podpory. Podľa Dzurindu však "budú tieto požiadavky časom nepochybne konkretizované, a to nám dá aj možnosť konkrétnejšie odpovedať". Predstavitelia členských krajín aliancie vo svojich vyjadreniach pred summitom zhodne tvrdia, že základom diskusií o prípadnom angažovaní sa NATO
v Iraku musí byť nová rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN. Neistý je postoj Francúzska, ktorého predstavitelia priamej účasti aliancie v Iraku nie sú príliš naklonení.
Na summite sa bude hovoriť aj o rozšírení pôsobnosti NATO v Afganistane. Ak sa na nej lídri členských krajín dohodnú, mala by aliancia vyslať jednotky aj do ďalších miest mimo metropoly Kábul. NATO by mala pomáhať aj pri organizácii prvých slobodných parlamentných volieb v krajine. Slovensko je však pri podobných úvahách "limitované našimi ekonomickými možnosťami", uviedol Dzurinda. "Neskrývam, že na ministerstve obrany aj na vláde sú isté úvahy, ako preskupovať sily, ktoré dnes na mierových operáciách máme. Niekde totiž cítime, že sa situácia upokojuje, niekde možno dospejeme k záveru, že tam už nie sme natoľko potrební. Potom budeme môcť možno výraznejšie prispieť aj do operácie ISAF v Afganistane." Podľa Gašparoviča je operácia ISAF testom sily NATO. "Aliancia bude musieť veľmi uvážlivo zvažovať, ako postupovať ďalej," povedal prezident.