"V rámci prvého projektu technickej a fyzickej ochrany štátnej hranice by záujemcovia mali navrhnúť technický mobilný a statický signalizačný systém," uviedol dnes pred novinármi minister vnútra Vladimír Palko. Ministerstvo nezabudlo ani na výstroj pre policajtov, kde vyhlási osem verejných obstarávaní na nákup výstroje pre prácu v náročných podmienkach, najmä v zime. Tretí projekt rekonštrukcie a stavby budov by mal podľa Palka najmä zlepšiť pracovné prostredie policajtov, ktorí tak získajú napríklad nové šatne a sprchy.
"Spolupráca s Ukrajinou sa zlepšila, doteraz najväčším problémom bolo plnenie readmisnej dohody pri vracaní zadržaných migrantov," zdôraznil minister. Podľa neho by sa mala SR stať súčasťou Schengenského priestoru na prelome rokov 2006 a 2007. "Musíme však spĺňať rôzne kritériá - viac policajtov na hranici, zrekonštruované a nové budovy, materiálne vybavenie polície a technické signalizačné zariadenie na hranici," spresnil.
Existujú tri zdroje financovania ochrany štátnej hranice. Zo štátneho rozpočtu rezort doteraz čerpal 236 miliónov korún, z programu Phare od roku 2002 získal 133 miliónov korún. "Zo Schengenského prechodného fondu sme doteraz nečerpali, rezort vnútra môže z neho získať až 44 miliónov eur," podotkol Palko. Celkovo môže SR z neho získať 53 milióna eur. Rezort diplomacie by mohol dostať 1,9 milióna a rezort financií 3,4 milióna eur.
Polícia v roku 2003 zadržala na východnej hranici 5483 nelegálnych migrantov, čo predstavuje priemerne 20 migrantov na jedného policajta.
Palko od nástupu do funkcie posilnil výkon služby na východnej hranici o 193 policajtov na 495, čím podľa jeho slov SR splnila schengenské kritérium v tejto oblasti. Do 1. októbra prijme rezort ďalších 123 príslušníkov na posilnenie ochrany hranice. Palko nasadeným policajtom zvýšil aj rizikový príplatok z 2200 na 3500 korún.
Slovensko-ukrajinská hranica sa od 1. mája tohto roku stala východnou hranicou EÚ. Na dĺžke 98,5 kilometra sa nachádzajú štyri hraničné priechody.