Košice 28. júna (TASR) - Najvyšší súd SR potvrdil v týchto dňoch rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach k žalobe na štátne orgány, ktorú podal veriteľ nebankového subjektu v konkurze Horizont Slovakia, o.c.p., Košičan Bartolomej Belík.
Ten podal 17. septembra 2003 žalobu na Krajský súd v Košiciach. Tvrdí v nej, že zmenky vydávané Horizontom Slovakia, ako obchodníkom s cennými papiermi, nepatria do konkurznej podstaty. Podľa Belíka v zmysle zákona o cenných papieroch Horizont Slovakia mal povolenie na túto činnosť vydanú Ministerstvom financií SR pod číslom 23/1998/OCP zo dňa 9. novembra 1998. Z toho vyplýva, že Horizont Slovakia podnikal v zmysle zákona, zdôraznil pre TASR Belík.
Úrad pre finančný trh SR odňal spoločnosti Horizont povolenie na obchodovanie s cennými papiermi rozhodnutím 21. decembra 2001. K dňu odňatia povolenia mali štátne orgány v zmysle zákona o cenných papieroch vykonať audit a vyrovnať veriteľov - vlastníkov cenných papierov, s ktorými obchodovalo Stredisko cenných papierov, upozornil Belík. Z uvedeného vyplýva, že zmenky nepatria do majetkovej konkurznej podstaty, lebo táto činnosť bola zastavená niekoľko mesiacov pred konkurzom.
KS v Košiciach odmietol Belíkovu žalobu s tým, že jej petit - vyňať zmenky z konkurzu - nebol sudcom ani po vyžiadanom doplnení jasný. Súd, ako tvrdí Belík, sa pritom vôbec nezaoberal dôkazmi, ktoré Belík poskytol. NS SR ako druhostupňový rozhodnutie KS v Košiciach potvrdil.
Belík podľa vlastných slov našiel v rozhodnutí NS SR závažný rozpor. Na jednej strane je tvrdenie KS a NS, že petit je nejasný alebo neurčitý a tým nevykonateľný, lebo sa v ňom neuvádza konkrétne, čo sa žiada vyňať z konkurzu. Na strane druhej pri vyhodnotení NS SR v uznesení tvrdí, že "zo samotného petitu je zrejmé, že odškodnenie veriteľov, držiteľov zmeniek, nepatrí do konkurzu". Belík sa preto rozhodol, že podá dovolanie na NS SR.
Podľa Belíka z uznesenia oboch súdov vyplýva, že "slovenská justícia nie je nezávislá, lebo chráni záujem štátu - v tomto prípade na úkor približne 45 000 protizákonne poškodených občanov - majiteľov zmeniek". V zmysle zákona o cenných papieroch č. 600/92 Z.z. a vydaného povolenia na obchodovanie s cennými papiermi vyplýva, že štát, respektíve jeho orgány mali povinnosť uhradiť pohľadávky veriteľov vo výške 90 percent, dodal Belík.
Ak veriteľ nepochodí s dovolaním na NS SR, je rozhodnutý podať žalobu na štát na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.