Matznerová: Spolupráca medzi Rakúskom a SR sa vyvíja pozitívne
BRATISLAVA 21. novembra (SITA) - Spolupráca Rakúska a Slovenska sa vyvíjala veľmi pozitívne aj v zmysle prípravy Slovenskej republiky (SR) na vstup do Európskej únie (EÚ), povedala rakúska veľvyslankyňa na Slovensku Gabriele Matznerová na úvod diskusného
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
večera Európska únia a Slovensko: stav očakávania, ktorý v stredu zorganizovala Slovensko-rakúska obchodná komora v spolupráci s rakúskym veľvyslanectvom na Slovensku.
Po piatich rokoch pôsobenia v SR zanechala veľvyslankyňa po sebe knihu Na križovatke Európy: Neznáme Slovensko očami Rakúšanky, ktorá onedlho vyjde aj v slovenčine. Matznerová ocenila podporu Slovenska Rakúsku v tom, že sa nepripojilo k sankciám štrnástich krajín EÚ uvalených na Rakúsko po vstupe Strany slobodných do koaličnej
Zmluva z Nice, ktorú práve dnes ratifikoval rakúsky parlament, je dôležitým predpokladom rozšírenia EÚ, povedal poslanec rakúskeho parlamentu za SPÖ Kurt Heindl, ktorý vyzdvihol dôležitosť rozšírenia EÚ, ako aj spoluprácu Rakúska a Slovenska. "Rozšírenie EÚ posilní stabilitu Európy," zdôraznil Heindl. Rakúsky poslanec okrem iného poukázal na potrebu vylepšiť cestné spojenie medzi oboma krajinami na rakúskej strane.
Je potrebné riešiť otázky budúcej EÚ a podporiť regionálne partnerstvo, ktoré sa vytvorilo medzi štátmi V4 a Rakúska, povedal na diskusnom večere štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo. Vstup je zo strany SR spojený s ekonomickými očakávaniami. Dúfame, že nám podarí vyrovnať ekonomické zaostávanie za ostatnou Európou pri zachovaní národnej identity, povedal Chlebo. "Rok 2004 sme si stanovili ako náš termín vstupu a predpokladáme, že do 1. januára 2004 budeme na vstup pripravení," dodal Jaroslav Chlebo.
Je veľkým úspechom SR a ostatných kandidátov, že sú v takom krátkom čase schopní pripraviť sa na vstup. Rakúsko na to potrebovalo šesť rokov, poznamenal rakúsky poslanec Heindl. Poslanci rakúskeho parlamentu sú podľa neho jednotní v názore, že v Európe je potrebné odstúpiť od jadrovej energie. V súvislosti s českou atómovou elektrárňou Temelín uviedol, že nemienia spájať jej prevádzku so vstupom Českej republiky do EÚ. V diskusii o možnom zvýšení kriminality v krajinách Únie po rozšírení Heindl povedal, že na zamedzenie kriminality bude potrebné posilniť vonkajšie hranice EÚ.
"Ak vzrastie blahobyt vo všetkých členských krajinách, zníži sa aj kriminalita," povedal štátny tajomník Chlebo a pripomenul, že kriminalita existuje aj vo vyspelých krajinách a rozšírením Únie nevymizne. Podľa neho prechodné obdobie bude dosť dlhé na to, aby sme rakúsku verejnosť presvedčili, že jej obavy z hrozby rozšírenia kriminality netreba preháňať. Zdôraznil však, že je potrebné dobudovať administratívne kapacity a naďalej posilňovať úlohu bezpečnostných zložiek.