Bratislava 29. júna (TASR) Parlament dnes vzal na vedomie Správu o čerpaní zdrojov na zabezpečenie osláv vstupu SR do EÚ a NATO. Ako sa v nej uvádza, z rezervy vlády bolo na zabezpečenie osláv vstupu Slovenska do únie vyčlenených viac ako 6,6 milióna Sk. Financie sa využili výlučne na zabezpečenie slávnostného večera a slávnostnej recepcie. Riaditeľ SND vzhľadom na význam tohto podujatia prenajal vláde priestory za nižšiu sumu 200 tisíc korún. Ostatné aktivity si jednotlivé inštitúcie hradili z vlastných rozpočtov.
Na oslavy vstupu krajiny do aliancie sa minulo menej niečo cez 3,7 milióna korún. Ministerstvo zahraničných vecí hradilo náklady spojené s usporiadaním slávnostného koncertu Slovenskej filharmónie vo výške 487 tisíc. Z toho 170 tisíc stál prenájom priestorov, služby s tým spojené 37 tisíc a honorár umelcom 280 tisíc. Ostatné náklady hradil rezort obrany.
SR využíva zdroje zo štrukturálnych fondov na revitalizáciu kultúrnych pamiatok a rozvoj turizmu. Konštatuje sa to v správe ministerstva kultúry, ktorú dnes takisto prerokovali poslanci parlamentu. Okrem iného sa v nej píše, že na podporu projektov v oblasti ochrany pamiatkového fondu sú k dispozícii zdroje štyroch operačných programov Priemysel a služby, Ľudské zdroje, Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka a Základná infraštruktúra. Na Slovensku sa nachádzaj okolo 12 700 národných kultúrnych pamiatok, z ktorých viac ako štyritisíc je v narušenom, dezolátnom stave alebo sa obnovujú. Minister Rudolf Chmel považuje situáciu za vážnu, pretože Slovensko v porovnaní napríklad so susednými štátmi vynakladá minimum finančných prostriedkov na ich revitalizáciu. V tomto roku je v rámci program Obnovme si svoj dom zabezpečený objem 150 miliónov, pričom pôvodne sa malo vyčleniť až 450 miliónov Sk. Spomenul však, že zo štrukturálnych fondov môže v tomto a nasledujúcom roku vyčerpať na daný program od 400 do 800 miliónov Sk, čo pomôže k zlepšeniu súčasnej situácie.
Poslanci vzali na vedomie aj Správu o pripravovaných projektoch na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí. Parlament požiada riaditeľa Slovenského rozhlasu (SRo) Jaroslava Rezníka, aby prehodnotil rozhodnutie o ukončení zahraničného vysielania.
Pravidelné vysielanie pre Slovákov v zahraničí poskytuje rozhlas prostredníctvom svojho šiesteho okruhu. Vysielanie na krátkych vlnách však stojí ročne 47 miliónov, pričom tento rok žiadne prostriedky zo štátneho rozpočtu nedostalo. SRo prvých šesť mesiacov tohto roku financoval vysielanie zo svojich prostriedkov. Od 1. júla 2004 však musí z finančných dôvodov zastaviť šírenie programu.
Miroslav Čaplovič z opozičného Smeru nebol spokojný so správou, ktorá podľa neho neposkytuje pravdivý obraz o situácii Slovákov v zahraničí. Chýbal mu v nej finančný súhrn, analýza súčasného stavu a vízia starostlivosti štátu o Slovákov v zahraničí. Považuje ju však za východisko pre ďalšiu diskusiu o tejto téme. ad ka som