Bratislava 29. júna (TASR) - Zlé známky na vysvedčení nie sú pre rodičov dôvodom použiť fyzické tresty, zákazy a obmedzenia. Bitka a neprimerané telesné či psychické tresty môžu zapríčiniť vážnu ujmu na zdraví dieťaťa. Podľa psychológov by mal rodič oceniť dobré známky a nezabudnúť na pochvalu.
Pochvala a povzbudenie sú nevyhnutné preto, aby sa škola nestala pre dieťa neprimeranou záťažou. "Na prejavy uznania a radosti by sa nemalo zabúdať najmä v rodinách, kde majú prváčika," uviedla v rozhovore pre TASR psychologička Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Upozornila, že trest a karhanie školáka iba demotivuje.
Podľa Smikovaj by sa rodičia, skôr ako začnú dieťa trestať, mali zamyslieť nad tým, či mu venujú dostatočnú pozornosť. Za neúspechom v škole sa môže skrývať aj hlbší problém. Rodičia by tiež nemali zabúdať na to, že dieťa môže vynikať v jednej či dvoch disciplínach, za ktoré ho treba pochváliť. "Školáka treba prijať aj s horšími výsledkami a hľadať spôsob, ako zlé známky zlepšiť," konštatovala. V tejto súvislosti upozornila aj na preceňovanie výpovednej hodnoty známky, ktorá nie vždy zodpovedá vedomostiam a schopnostiam dieťaťa.
K trestom za zlé známky na vysvedčení sa podľa prieskumov priznáva asi 30 percent detí. Strach a stres z trestu však môžu viesť u detí k hraničným reakciám ako je pokus o útek z domu či samovražda. Podľa policajných štatistík si v minulom roku siahli na život štyri deti do 15 rokov (dvaja chlapci a dve dievčatá) a 13 mladistvých (12 mužov a jedna žena). Napriek tomu, že nie všetky súvisia s vysvedčeniami, k ich eliminácii prispieva aj pokles napätia v rodinách pri prijímaní študijných výsledkov. Zmierniť napätie pomáha komunikácia medzi rodičmi, deťmi a pedagogickými pracovníkmi.