Bratislava 29. júna (TASR) - Národná rada SR žiada vládu, aby do desiatich dní predložila parlamentu všetky zmluvy, ktoré boli uzatvorené medzi vládou SR a investormi Kia-Hyundai a PSA Citroen vrátane dodatkov k nim.
Za takéto uznesenie hlasovalo dnes 87 zo 127 prítomných poslancov. Proti boli piati, 31 sa zdržalo a štyria nehlasovali. Návrh opozičného Smeru okrem opozície podporili nezávislí a pridalo sa aj desať poslancov vládneho KDH a 16 poslancov koaličnej SMK. Poslanci okrem toho uznesením žiadajú vládu o dodržiavanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám pri zverejňovaní textov materiálov predložených na rokovanie vlády. Parlament požaduje aj o bezodkladné zverejnenie materiálov, ktoré boli v rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám utajené od účinnosti zákona 1. januára 2001.
NR SR sa návrhom zaoberala na návrh opozičného poslanca Róberta Madeja zo Smeru, podľa ktorého dohody nemali zostať utajené a vláda je povinná zverejniť texty zmlúv. Obmedzenia sa podľa neho nemôžu vzťahovať podľa zákona na informácie, ktoré sa získali za verejné financie alebo sa týkajú používania verejných financií či nakladania s majetkom štátu. "Investičné stimuly sú štátnou pomocou a poskytujú sa z prostriedkov štátu," upozornil Madej.
Poslanci dnes neschválili žiadnu legislatívnu normu. V prípade vládneho návrhu zákona o sociálnom poistení už po druhý raz prerušili na tejto schôdzi hlasovanie o ňom. Do druhého čítania nepostúpili ani novelu zákona o štátnom jazyku.
Počas takmer celého siedmeho rokovacieho dňa 28. schôdze sa venovali správam, informáciám a analýzam. Na vedomie vzali napríklad Správu o čerpaní zdrojov na zabezpečenie osláv vstupu SR do EÚ a NATO. Na zabezpečenie osláv vstupu Slovenska do únie bolo vyčlenených viac ako 6,6 milióna Sk. Financie sa využili výlučne na zabezpečenie slávnostného večera a slávnostnej recepcie. Na oslavy vstupu krajiny do aliancie sa minulo menej niečo vyše 3,7 milióna korún.
Prijali tiež Správu o pripravovaných projektoch na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí. Požiadali pritom riaditeľa Slovenského rozhlasu Jaroslava Rezníka, aby prehodnotil rozhodnutie o ukončení zahraničného vysielania k 1. júlu tohto roku z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov.
Vláda SR musí spracovať koncepciu dlhodobého riešenia postavenia a životnej úrovne starších ľudí. Na rokovanie pléna parlamentu ju má predložiť v septembri tohto roku. Poslanci o tom rozhodli, keď hlasovali o Správe o plnení Národného programu ochrany starších ľudí. Tento dokument síce vzali na vedomie, no zároveň na návrh poslanca KSS Jozefa Hrdličku rozhodli, že kabinet musí pripraviť novú správu, ktorá by vyjadrovala skutočný stav a postavenie starších ľudí v spoločnosti.
NR SR by sa na septembrovej schôdzi mala venovať aj Správe o súčasnom stave sociálno-ekonomickej úrovne v jednotlivých regiónoch Slovenska a pripravovaných opatreniach na odstraňovanie sociálno-ekonomických rozdielov v jednotlivých regiónoch do konca volebného obdobia. Aj k tomu sa dnes zaviazali poslanci.