BRUSEL 29. júna (SITA) - Premiér Mikuláš Dzurinda je presvedčený, že predseda portugalskej vlády José Manuel Durao Barroso bude dobrým predsedom EK. "V osobe pána Barrosa máme istotu, že EÚ bude fungovať čo najefektívnejšie, že sa nebude snažiť siahať na kompetencie, ktoré je lepšie a účelnejšie zabezpečovať na národnej úrovni," vyhlásil na tlačovej konferencii v Bruseli po tom, ako sa šéfovia štátov a vlád v rekordne krátkom čase jednomyseľne dohodli na Barrosovej nominácii. Verí, že podpredseda európskych ľudovcov získa dostatočnú podporu v EP, pretože s jeho kandidatúrou súhlasili aj Tony Blair, Gerhard Schröder, či Vladimír Špidla, ktorý sa hlási k Socialistickej internacionále. Barroso podľa Dzurindu vyznáva hodnoty solidarity a subsidiarity a jeho charakteristickou črtou je vodcovstvo. Práve schopnosť zaujať jasné postoje k citlivým témam bude únia v najbližšom období potrebovať pri riešení sociálnych problémov, zahraničnej a bezpečnostnej politiky a boja proti terorizmu. Rovnako ako Dzurinda presadzuje portugalský premiér spojenectvo s USA a budovanie európskej obrannej politiky v súlade so Severoatlantickou alianciou.
Šéfovia štátov a vlád EÚ dnes potvrdili Javiera Solanu na poste vysokého predstaviteľa pre zahraničnú politiku. Politickou deklaráciou mu zaručili, že sa stane prvým európskym ministrom zahraničných vecí. Túto funkciu stanovuje európska ústava, ktorá má vstúpiť do platnosti najneskôr o dva roky po ratifikácii členskými štátmi. Lídri dnes hovorili aj o tom, ako ústavu ratifikovať a či tento proces budú koordinovať. Zatiaľ sa nezhodli a v diskusii budú pokračovať aj na večeri, ktorá uzavrie mimoriadny summit v posledný deň írskeho predsedníctva. V stredu ho prevezme Holandsko a Dzurinda očakáva, že ťažiskom ďalšieho polroka bude rokovanie o finančnej perspektíve únie na roky 2007 až 2013, ako aj ďalšie rozširovanie únie. Potvrdil, že SR bude trvať na tom, aby členské štáty prispievali do európskych fondov minimálne na súčasnej úrovni.
Slovenská zahraničná politika sa bude naďalej zasadzovať o úzku spoluprácu únie s Ukrajinou a Západným Balkánom. Predseda vlády Dzurinda uvítal víťazstvo proeurópskeho demokrata Borisa Tadiča v srbských prezidentských voľbách. Či sa tak Srbsko priblížilo k EÚ, podľa neho odpovie až prax. "Výsledky ale dávajú tejto krajine šancu, základný predpoklad pre približovanie k EÚ." Dodal, že tak v Srbsku, ako aj na Ukrajine budeme naďalej aktívni, s budúcim prezidentom Tadičom už telefonoval šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.