Bratislava 30. júna (TASR) - Výpoveďami ďalších bývalých príslušníkov tajnej služby pokračuje dnes na Okresnom súde Bratislava III pojednávanie s bývalým riaditeľom SIS Ivanom L. a jeho exnámestníkom Jaroslavom S. v kauze triptychu Klaňanie sa troch kráľov.
Viacerí z nich uviedli, že išlo o akciu na záchranu cenného historického diela pred nelegálnym vývozom a predajom do zahraničia. O akcii hovorili s hrdosťou. Pred senátom vypovedala i bývalá predsedníčka bratislavského krajského súdu. Tá vydala na rozdiel od vtedajšieho banskobystrického sudcu Jána Hrubalu súhlas na začiatku celej akcie s odpočúvaním istých osôb.
Hoci dokazovanie sa chýli ku koncu, proces bude dnes opätovne odročený.
Prípad triptych sa začal odohrávať začiatkom roku 1995. Pracovníci SIS sa totiž vtedy dozvedeli, že banskobystrický Biskupský úrad dal reštaurátorovi vyhotoviť kópiu triptychu a originál ponúkol na predaj. O kúpu diela vtedy prejavil záujem príslušník SIS, ktorý vystupoval ako švajčiarsky občan pod krycím menom Thomas Grabner. S reštaurátorom sa na kúpe aj dohodol a z prostriedkov SIS na ňu prevzal 200 tisíc dolárov. Použitie peňazí na fingovanú kúpu triptychu pritom mal podľa záverov vyšetrovania odsúhlasiť vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan L. Predstieraná kúpa sa uskutočnila 14. júla 1995 a polícia po nej predviedla reštaurátora, sprostredkovateľa a príslušníka SIS, alias Thomasa Grabnera. Proti reštaurátorovi vyšetrovateľ začal trestné stíhanie, zadržal ho a vzal do väzby. V priestoroch biskupského úradu polícia vykonala domovú prehliadku. Trestné stíhanie reštaurátora vyšetrovateľ neskôr zastavil, pretože sa mu nepodarilo preukázať naplnenie trestného činu zneužívania vlastníctva. Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že SIS údajne vykonala a monitorovala celú transakciu v rozpore s jej zákonnými oprávneniami. Obaja obvinení podľa vyšetrovateľa schválili žiadosť o výber finančných prostriedkov na materiálno-technické zabezpečenie akcie napriek tomu, že bola v rozpore a nad rámec plnenia úloh tajnej služby. Obvinený Jaroslav S. je podozrivý, že so súhlasom Ivana L. použité peniaze vyúčtoval prostredníctvom svojho podriadeného na ťarchu spravodajského spisu, ktorý s prípadom absolútne nesúvisel a spis nechal skartovať.
Triptych Klaňanie sa troch kráľov banskobystrickému Biskupskému úradu z depozitu vrátili 17. novembra 2000. Dnes je súčasťou Slovenskej národnej galérie. Vláda sa Biskupskému úradu za skutky štátnych orgánov spáchané v uvedenom období ospravedlnila. Samotní obžalovaní vinu popierajú. Tvrdia, že mali informácie o nelegálnom výpredaji umeleckých diel do zahraničia.