Bratislava 30. júna (TASR) Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Ladislav Pittner tvrdí, že neporušili zákon, keď minulý týždeň zverejnili informáciu o korupcii pri poskytovaní poľnohospodárskych dotácií.
"Médiá sme informovali len o oblastiach, v ktorých sme konali, nie o konkrétnych osobách a zisteniach, lebo tie sme poskytli ministrovi," konštatoval dnes Pittner po skončení spoločného rokovania parlamentných výborov na kontrolu SIS a pre obranu a bezpečnosť.
Za nezmysel označil tvrdenia šéfa Strany maďarskej koalície (SMK) Bélu Bugára, že SIS v tomto prípade konala na politickú objednávku. Uviedol, že nebude mať žiadne výhrady, ak sa záležitosť postúpi Generálnej prokuratúre. Dodal, že zatiaľ nie je dôvod uvažovať o odvolaní hovorcu SIS Vladimíra Šimka. Bude však prihliadať na uznesenie, aké prijmú dané výbory.
Predseda výboru pre kontrolu SIS Viliam Soboňa pred novinármi povedal, že sa k téme opätovne vrátia v stredu 7. júla. Podľa jeho slov sa síce zdá, že SIS išla nad rámec zákona, ale chcú ešte pred konečným verdiktom nechať vec posúdiť odborníkom.
Výbor pre obranu a bezpečnosť by o uznesení mal hlasovať ešte dnes. Jeho člen Ivan Šimko vyslovil názor, že tajná služba zákon prekročila. "SIS má striktne vymedzený spôsob, ako aj adresátov, ktorých má informovať o poznatkoch, ktoré svojou činnosťou získala," zdôraznil. Opatrne sa však už vyjadril k tomu, či by sa prípadom mala zaoberať prokuratúra. Podľa jeho slov, ak ide o problém, ktorý sa vyskytol prvýkrát a priamo nikoho nepoškodil, treba prijať skôr systémové opatrenia v rámci štruktúry SIS.
SIS upozornila na korupciu štátnych úradníkov na ministerstve pôdohospodárstva, ktorí sa pri prideľovaní dotácií mohli obohatiť o desiatky miliónov korún. "SIS postúpila v rokoch 2002 až 2004 iným štátnym orgánom 14 informácií o korupcii súvisiacej s poľnohospodárskymi dotáciami," tvrdil Šimko. Korupcia v tejto oblasti sa podľa jeho slov uplatňuje najmä pri kontrole čerpania poľnohospodárskych dotácií, keď podplatení štátni úradníci zámerne prehliadajú a tolerujú použitie dotácií na iný než zmluvne použitý účel.
"Na základe pomerne rozšírenej korupcie a priemernej zaužívanej výške úplatku z poskytnutej dotácie je možné predpokladať, že úplatky vyplatené niektorým skorumpovaným úradníkom dosahovali desiatky až stovky miliónov korún," poznamenal.