Bratislava 30. júna (TASR) - Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. trvá na svojej požiadavke, aby parlament zbavil predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara mlčanlivosti v kauze Krajňák verzus SIS. Podľa súdu jedine NR SR môže Mečiara zbaviť mlčanlivosti. Ten má vypovedať ako svedok v niekoľkomiliónovom súdnom spore podnikateľa Roberta Krajňáka a Slovenskej informačnej služby. TASR to uviedol Krajňák.
Parlamentný výbor na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) 16. júna totiž odmietol žiadosť Okresného súdu Bratislava I. na zbavenie mlčanlivosti predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Poslanci sa pritom odvolali na zákon o utajovaných skutočnostiach. Šéf výboru Viliam Soboňa tvrdí, že Národnej rade SR neprislúcha možnosť zbaviť Mečiara mlčanlivosti za obdobie rokov 1994 až 1998. Urobiť tak môže iba orgán, ktorý ho k tomu zaviazal.
Proces, v ktorom sa podnikateľ Krajňák súdnou cestou domáha od SIS ospravedlnenia za údajný zásah do svojich práv pri príprave kompromitácie zo strany tajnej služby za éry Ivana Lexu bol odročený na september. Krajňák požaduje od SIS aj 6,5 milióna korún ako nemajetkovú ujmu. Tvrdí, že kauza mu spôsobila problémy v podnikaní. Krajňák totiž v novembri 1995 inzeroval v denníku SME v rámci petičnej akcie otázku Ste za odvolanie Vladimíra Mečiara z funkcie predsedu vlády SR?. Práve celostranový inzerát v denníku podľa Krajňáka odštartoval aktivity tajnej služby voči jeho osobe.
Meno podnikateľa Krajňáka sa vyskytlo i v Mitrovej správe o činnosti SIS z februára 1999, ktorú predniesol v parlamente. Malo ísť o prípravu na diskreditáciu podnikateľa, ktorý stál za inzerátom proti Mečiarovi.
V súdnom spore už vypovedalo viacero bývalých vysokých príslušníkov SIS a celý rad svedkov. Okrem iného obaja exriaditelia tajnej služby Lexa a Vladimír Mitro. Po minuloročnej výpovedi Mitro pre TASR potvrdil, že to čo predniesol vo februári 1999 v parlamente, reálne zodpovedá stavu v SIS, aký našiel po nástupe do služby po Lexovi. "V súvislosti s podnikateľom Krajňákom bola pripravovaná nejaká diskreditácia, ale či sa aj realizovala, to sa nezistilo," spresnil Mitro.
Jeden zo svedkov uviedol, že SIS sa o Krajňáka zaujímala, nakoľko ho upodozrievala z prípravy atentátu na vtedajšieho premiéra Mečiara. Právny zástupca SIS tvrdí, že v prípade Krajňáka tajná služba zákon neporušila. SIS v roku 1995 požiadala príslušný súd o vydanie súhlasu na odpočúvanie Krajňáka. V návrhu tvrdili, že je podozrivý z vyzvedania tajných informácií od bývalých vojakov.