Bratislava 30.júna (TASR) - Tak ako momentálne chýba na pultoch slovenských predajní živočíšne maslo a chystá sa jeho výrazné zdražovanie, môže k tomu v krátkom čase dôjsť aj u smotán. Domáci mliekari totiž majú lepšie cenové ponuky zo zahraničia nielen na maslo, ale aj na smotanu, a ak ju tiež začnú masívne exportovať, môže sa zopakovať ten istý scenár ako u masla.
Potom si už totiž budú vedieť presadiť vyššie ceny aj u domácich obchodníkov. Navyše, podľa obchodníkov sa podobné tendencie prejavujú aj u tuzemských mäsospracovateľov, a tak tlak na vyrovnávanie cien s ostatnými krajinami EÚ môže dramaticky narastať.
Podpredsedníčka Slovenského mliekarenského zväzu Valéria Göcziová potvrdila, že lepšie cenové ponuky ako doma majú mliekarne v zahraničí aj na smotany. Porovnateľné ceny na tuzemskom trhu a v cudzine sú len u syrov či kyslomliečnych výrobkov. Mliekarne musia ale podľa nej zahraničné trhy využívať len z toho dôvodu, že domáce obchodné reťazce ich tlačia do cien, ktoré sú od cien výrobných často nižšie o 15 až 20 %. "My chceme dodávať hlavne pre domácich zákazníkov, ale potrebujeme od obchodníkov ceny, ktoré nám pokryjú aspoň výrobné náklady. Musíme sa dohodnúť, aby také problémy ako s maslom už nenastali," uviedla Göcziová.
Kilogram maslo podľa nej mliekarne mohli na Slovensku predať obchodníkom len asi za 100 Sk. Do zahraničia ho teraz ale vedia predať až za 130 Sk, čo ale podľa nej aj tak kryje iba výrobné náklady a tak sa nedostávajú do straty.
Predseda predstavenstva najväčšieho tuzemského obchodného reťazca Jednoty COOP Adrián Ďurček uviedol, že teraz už majú od domácich mliekarní cenové ponuky na maslo o 25 až 30 % drahšie. U smotán zatiaľ problémy so zásobovaním podľa neho neevidujú a zatiaľ nedostali od mliekarní ani návrh nových cien. "Situácia sa ale môže rýchlo zmeniť. Najprv vyvolajú mliekarne na trhu krízu vývozom do zahraničia, a my potom musíme akceptovať vyššiu cenu," povedal Ďurček s tým, že postupné vyrovnávanie cien potravín so zahraničím sa odvrátiť nedá, ale potravinári si musia uvedomiť aj finančné možnosti obyvateľstva.
"Maslom to začína. Vyrovnávanie cien bude veľmi dramatické, ak potravinári nebudú ochotní zohľadniť aj kúpyschopnosť obyvateľstva," dodal Ďurček s tým, že okrem mliekarov tlačia výrazne na ceny aj mäsospracovatelia. Aj na mäso totiž majú výhodnejšie cenové ponuky v zahraničí. Tak mliekari ako aj mäsiari ale už dlhšie hovoria, že sú prinútení vyrábať so stratami, zatiaľ čo obchodníci si udržujú svoje stabilné obchodné marže. Slovenský mliekarenský sektor ako celok vlaňajšok napríklad uzavrel so stratou až zhruba 700 miliónov Sk a chovatelia ošípaných zasa pre nerentabilnosť vybili veľkú časť svojich zvierat.