BRATISLAVA 30. júna (SITA) - V poloprázdnej rokovacej sále bez účasti členov vlády dnes rokovali poslanci o situácii v Iraku. Použitie „hrubej vojenskej sily“ nikdy v histórii neviedlo k žiadnym želaným výsledkom, v prípade Iraku bola použitá navyše v rozpore s medzinárodným právom, konštatoval v rozprave poslanec za stranu Smer Robert Fico. Kritizoval tiež servilnosť slovenskej vlády, ktorá síce formálne podporuje spoločnú európsku zahraničnú politiku, v skutočnosti ju však obchádza a jednostranne spolupracuje s USA. Dôvodom takejto servilnosti podľa neho je „snaha zabrániť, aby došla zo strany USA akákoľvek kritika na adresu vlády kvôli korupcii a klientelizmu“.
Fico ďalej uviedol, že nič z toho, čo bolo hlavným argumentom pre začatie akcie proti Husajnovmu režimu, sa nepotvrdilo. „Ukazuje sa, že dnes nie je Irak o nič demokratickejší a bezpečnejší ako bol pred použitím vojenskej sily v rozpore s medzinárodným právom,“ poznamenal s tým, že iracká vláda, ktorá pred pár dňami prevzala moc, je vládou bábkovou.
Návrh, ktorým parlament žiada vládu o predloženie správy o situácii v Iraku, o napĺňaní cieľov pobytu Ozbrojených síl SR v Iraku a o podmienkach, za ktorých bude tento pobyt ukončený, predložilo KDH. Komunistický poslanec Karol Ondriaš si myslí, že správa, ktorú by mala vláda v prípade schválenia uznesenia predložiť, nebude objektívna. „Dokonca si myslím, že tú správu by som dokázal napísať aj ja,“ konštatoval. Podľa neho by bolo objektívne, ak by v NR SR vystúpili vojaci, ktorí v Iraku bojovali, aby „ozaj povedali o čo tam ide a ako to tam vyzerá“.
Po prerokovaní tohto bodu poslanci súhlasili s tým, že hlasovať o uznesení, rovnako ako aj rokovať o návrhu KSS na stiahnutie našich vojakov z Iraku sa bude až na ďalšej schôdzi, ktorá sa začne na budúci týždeň v utorok. Predsedajúci schôdze Béla Bugár následne ukončil 28. schôdzu Národnej rady.
pr;sy;zd