Bratislava 1. júla (TASR) - Dvaja údajní členovia takáčovskej skupiny inžinier Ľubomír K. a Patrik V. budú trestne stíhaní na slobode. Rozhodol o tom dnes odvolací senát bratislavského Krajského súdu (KS), ktorý zamietol sťažnosť prokurátora. Rozhodnutie je právoplatné.
Podľa súdu neexistujú dôvody na tzv. preventívnu väzbu. V predloženom spisovom materiáli nie sú dôkazy o snahe pokračovať v trestnej činnosti. Z dnešného verejného zasadnutia vyplynulo, že v spise sa nenachádza výpoveď žiadneho zástupcu spoločnosti, ktorým už neexistujúca súkromná bezpečnostná služba (SBS) Vesuv K.T. Security poskytovala svoje služby o hrubom nátlaku alebo vydieraní. Naopak firmy boli s ich prácou a ochranou spokojné. Sťažovali sa iba na konkurenčné SBS, z ktorých niektoré patria bývalým policajtom.
Podľa obhajcu Ľubomíra K. advokáta Tibora Piršela obvinenie je postavené na údajnom porušení zákona o SBS, pričom porušenie tohto zákona nie je trestným činom v zmysle Trestného zákona. Poukázal na skutočnosť, že predstavitelia spoločnosti Vesuv K.T. Security sami dobrovoľne vrátili MV SR svoju licenciu. Pochopili, že po incidente v bare Kelt, kde došlo k postreleniu anglického fanúšika, sa stali centrom pozornosti. Nasledovali tri kontroly. Prvá nezistila žiadne nedostatky, pri druhej dostali pokutu 5000 korún, po tretej sami vrátili licenciu. Bývalý aktívny karatista Ľubomír K. mal v spoločnosti na starosti platenie daní, odvodov a platov zamestnancov. Podľa zistenia vyšetrovateľa išlo o tzv. pranie špinavých peňazí. Po vrátení licencie podnikal v ďalších svojich spoločnostiach.
Druhý obvinený Patrik V. nepracoval priamo v SBS. Iba ako živnostník získaval pre nich zamestnancov. Po odobratí licencie pracoval ďalej vo svojej firme. Pred viac ako desiatimi rokmi bol dvakrát podmienečne odsúdený za ublíženie na zdraví.
V súčasnosti existujú dva rozdielne právoplatné rozhodnutia v kauze skupiny takáčovcov. Jeden senát Krajského súdu v Bratislave zobral piatich obvinených do väzby, druhý argumenty prokurátora neakceptoval. Všetci siedmi obvinení figurujú v rovnakej kauze. Dnešnú dvojicu sa polícii nepodarilo zadržať pri prvom májovom záťahu, keď za mrežami skončili piati údajní členovia zločineckej skupiny. Obaja hľadaní muži sa v uplynulých dňoch sami prihlásili v sprievode svojich advokátov na polícii. Tvrdia, že o pátraní nevedeli.
Polícia koncom mája zadržala piatich údajných členov skupiny zavraždeného podnikateľa Jána T. Vyšetrovateľ ich obvinil z trestného činu založenia a zosnovania zločineckej skupiny, ako aj legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Pri razii polícia zadržala Ľubomíra K. (1966), Karola L. (1967), Martina B. (1972), Gabriela Š. (1970) a Roberta K. (1968). V prípade uznania viny súdom im hrozí až 15 rokov väzenia.
Medzi obvinenými pôsobil aj radový policajt Robert K. Podľa slov prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka skupine poskytoval informácie o pohybe hliadok a iné informácie o činnosti polície. Vyšetrovateľ ho obvinil aj z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Podľa polície obvinení pôsobili v druhom bratislavskom obvode, kde prostredníctvom svojich súkromných bezpečnostných služieb (SBS) Vesuv K.T. Security a neskôr A.G.P.-Security poskytovali podnikateľom zmluvnú ochranu. Polícia tvrdí, že doteraz zadokumentovala približne sto poškodených firiem, ktoré museli údajne pod nátlakom uzatvoriť zmluvu. Zo siedmich obvinených majú traja vysokoškolské vzdelanie - dvaja sú inžinieri a jeden doktor práv.