BRATISLAVA/HAAG 2. júla (SITA) - Národné parlamenty nemôžu len mechanicky vykonávať rozhodnutia Európskej únie, ale musia mať právo sa k nim vyjadriť. Na potrebu zvýšiť úlohu parlamentov členských štátov v záujme priblíženia moci občanom a udržania legitimity, delegovanej voličmi, dnes v Haagu upozornil predseda slovenského parlamentu Pavol Hrušovský. Na stretnutí šéfov parlamentov 25 krajín únie poukázal na riziká, ktoré obsahuje nová európska ústava napriek tomu, že úlohu národných poslancov posilňuje. Na jednej strane im dáva možnosť protestovať proti rozhodnutiu, ktoré porušuje princíp subsidiarity a zbytočne posúva na únijnú úroveň veci, ktoré môže spravovať štát, na druhej však Európska komisia ako výkonná moc a predkladateľ zákonov a smerníc nemusí námietku akceptovať. "Komisia po zvážení môže svoj návrh stiahnuť, doplniť alebo na ňom trvať. Ďalšou inštanciou je až Súdny dvor. Konečné rozhodnutie nepatrí parlamentom a preto zaň nemôžu niesť priamu zodpovednosť," zdôraznil Hrušovský. Národné parlamenty sú však najpriamejším predstaviteľom demokratickej vôle ľudu a táto zodpovednosť im preto nemôže byť odobraná.
Hrušovský varoval partnerov pred rastúcou nespokojnosťou ich občanov, keď sa nepodarí splniť ich požiadavky na európskej úrovni. Parlamenty nesú v očiach voličov hlavnú zodpovednosť za rozhodnutia, na ktoré nemajú priamy vplyv. Nebezpečná je tiež nejasná ústava, ktorá už dnes - v čase ratifikácií, vyvoláva rôzne interpretácie. Únia musí preto hovoriť o tom, čo ústava znamená a kam má zjednocovanie Európy smerovať. Hrušovský je zásadne proti posilňovaniu federalistických tendencií presúvaním kompetencií štátov na Brusel. "Národné štáty a národné záujmy sú realitou, pred ktorou neutečieme tým, že ju úradne vyhlásime na nelegitímnu alebo neexistujúcu. Vráti sa zadnými dvermi a bude o to nebezpečnejšia, že sa tým pripravíme o možnosti jej kontroly. Svojvoľná interpretácia ústavných článkov a relativizácia jej princípov je prvým omylom, ktorého by sme sa mali vyvarovať. Občan, ktorý má pocit, že jeho záujmy nie sú dostatočne reprezentované a že o nich rozhodujú bez jeho vedomia na vzdialených miestach osoby, ktorých vo voľbách nepoveril, má sklon strácať dôveru v demokratický proces vôbec," konštatoval.
Predseda Národnej rady SR podporil čo najužšiu spoluprácu parlamentov členských krajín. Bude im v tom pomáhať viacero mechanizmov - jednotný medziparlamentný komunikačný systém IPEX, Konferencia výborov pre európske záležitosti (COSAC) aj nový systém kontroly dodržiavania subsidiarity a včasného varovania, navrhnutý vo februári Holandskom. Systematický prehľad posudzovania návrhov Európskej komisie jednotlivými parlamentmi môže pomôcť pri rýchlejšej tvorbe spoločných pozícií po tom, ako ústava umožní tretine národných parlamentov namietať proti jej návrhu. Na efektívne uplatňovanie princípu subsidiarity však nestačí zvyšovanie technickej efektivity vzájomných konzultácií. "Je potrebné porozumieť rozhodovaciemu procesu Európskej únie a vyjasniť si ďalšie smerovanie integračného projektu v duchu nového textu ústavnej zmluvy," zdôraznil Hrušovský.