Bratislava 22. novembra (TASR) - Slovensko bolo vždy vysoko oceňované ako štát s efektívne fungujúcou kontrolou exportu zbraní. Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Rastislav Káčer to uviedol v súvislosti s nedávnou správou sankčného výboru OSN o dodržiavaní embarga voči Libérii. "Nepoznám žiaden štát s takou tradíciou obchodu s vojenským materiálom ako Slovensko, ktorý by mal zásadne lepšiu reputáciu."
Ako ďalej pre TASR povedal, v správach sankčného výboru OSN je SR spomínaná po prvý raz práve až v súvislosti s Libériou. Obsah uvedenej správy pritom pre Slovensko vyznieva pozitívne, keďže oceňuje opatrenia a informovanie slovenských štátnych orgánov. "Myslím si, že je to obrovský úspech, pretože kopa štátov, ktoré sú členmi EÚ a NATO, nehovoriac o iných postsocialistických štátoch, je pravidelne pretriasaných na všetkých možných a nemožných sankčných výboroch."
Káčer zdôraznil, že SR ako štátna autorita nikdy nepodporila nelegálny vývoz vojenskej techniky či materiálu. Vzhľadom na vývoz zbraní do krajín pod zbrojným embargom nezaznamenal voči SR oficiálne výhrady zo strany Európskej únie, NATO či Wassernaarskeho usporiadania. Zapojenie SR do nelegálnych obchodov podľa Káčera médiá zveličili, označenie krajiny ako "ohniska" vývozu zbraní do Libérie je prehnané. "Slovensko bolo drobným kúskom mozaiky medzinárodnej siete podvodníkov," konštatoval na margo rozvírenej kauzy.
Na zvýšenie kontroly obchodov so zbraňami vidí Káčer priestor v legislatívnej oblasti, čo sa týka najmä zlepšenia colného zákona a zákona o obchodovaní s vojenským materiálom.
Správa expertov, ktorú Bezpečnostná rada OSN prerokovala 5. novembra, poskytuje podrobný prehľad o režime sankcií proti Libérii, ako aj o snahách viacerých subjektov tieto sankcie porušiť. Do siete obchodníkov so zbraňami a leteckých dopravcov patril podľa správy aj slovenský občan Peter Jusko. Ako reprezentant firiem Joy Slovakia a Pecos bol zapletený do nelegálneho vývozu samopalov, bojových vrtuľníkov ako aj ďalších zbraní do Libérie a Sierry Leone.
Správa OSN ako príklad uvádza prípad kirgizského vrtuľníka Mi-24, ktorý sa mal po oprave v Trenčíne v júli 2000 vrátiť späť do Kirgizska, miesto toho sa však pravdepodobne dostal do Libérie. Tam mal vo februári 2001 skončiť aj druhý vrtuľník, ktorý však na základe informácií o predchádzajúcej podvodnej transakcii slovenské orgány zadržali. Jusko sa v tom čase v SR ako predstaviteľ Pecosu vyhlasoval za vlastníka vrtuľníka.
Do Libérie sa podľa správy dostala v novembri 2000 aj zásielka tisícky samopalov AK-47, ktoré údajne pochádzali zo Slovenska.
Zbrojné embargo BR OSN voči Libérii platí od roku 1992.