Odborné podujatie pripravuje ministerstvo životného prostredia (MŽP) a Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave. Odborníci diskutovali hlavne o tom, ako dosiahnuť vyššiu výkonnosť ekonomiky bez zvýšenej záťaže životného prostredia. Tradične sa na konferencii environmentalistov a priemyselníkov udeľujú ocenenia TOP za environmentálnu techniku, progresívnu ideu a študentskú prácu.
Ako pre agentúru SITA povedal Ľubomír Šoos z Katedry výrobnej techniky Strojníckej fakulty STU, najlepšou environmentálnou technológiou presvedčila odbornú porotu spoločnosť VÚSAPL z Nitry s technológiou aplikácie druhotných surovín z plastov. Z plastových odpadov sa podľa technológie dajú vyrábať kryty na kanále, protihlukové steny popri diaľnici alebo sa nimi dajú potiahnuť kovové rúrky ako ochrana proti korózii. Cenu za technológiu ekonomického a ekologického spracúvania starých vozidiel získala spoločnosť MAVEBA z Hanušoviec nad Topľou a tretie miesto patrí šamorínskej firme RENEM za mobilné zariadenie na zber a spracovanie zhorených fritovacích olejov na vykurovacie oleje.
Najlepšiu ekologickú ideu mali Marián Peciar so Sigurdom Schützom, ktorí navrhli optické kamerové triedenie ťažko separovateľných odpadov. Podľa Šoosa to má veľké využitie v praxi, napríklad pri separovaní PET fliaš, na ktorých ostanú kúsky papiera. Kamerové snímanie tieto kúsky farebne odlíši a pomôže odstrániť. Idea má uplatnenie aj pri separovaní železných výrobkov, kde sa pri optickom triedení odhalí, či sa na výrobku nenachádza aj iná zliatina. Druhým miestom za environmentálnu ideu ocenili na konferencii Ivana Maďara s Martinom Jurigom, ktorí navrhli technológiu blow dec založenú na regenerácii opotrebovaných olejov z áut.
Autorom najlepšej diplomovej práce Konštrukčný návrh zhutňovania stroja je Peter Krížik. Druhú cenu získala Lucia Dančová za prácu o vplyve dezinfekčných činidiel na prevádzku domových čistiarní odpadových vôd a tretie miesto získala práca o možnostiach spracovania Pd-katalyzátorov od Ľubomíra
Na konferencii v Častej-Papierničke sa zúčastnilo 218 zástupcov priemyslu a environmentalistiky z desiatich štátov. Záštitu nad ňou prevzal minister životného prostredia a rektor STU. Okrem prezentácie súťažných projektov a prác sa diskutovalo o zhodnocovaní biomasy, o zhodnotiteľných zložkách komunálneho odpadu a o legislatíve v odpadovom hospodárstve.