Bratislava 22. novembra (TASR) - Prijatím zákona o zákaze šikanovania občanov a firiem štátom, ktorý predložila Demokratická strana (DS), sa zefektívni styk občana s orgánmi verejnej moci a v konečnom dôsledku sa zníži počet úradníkov. Tvrdí to podpredseda DS Juraj Barta. Stredopravé strany by podľa neho mohli pri jeho posudzovaní vytvoriť spoločnú platformu založenú na partnerskej spolupráci.
DS víta pozitívne reakcie pravicových strán na tento návrh a bude iniciovať spoločné rokovanie s KDH, SDKÚ a SMK. Vyslovuje však poľutovanie nad odmietavou reakciou SDĽ, ktorej "snaha znevážiť úsilie o rovnocenné postavenie občanov v štáte však nie je nová. Politici zo SDĽ už dlho pod rúškom fráz o sociálnej spravodlivosti konajú úplne opačne. Podporovali súdruhov v skrachovanej Devín banke a často prideľujú štátne zákazky strane blízkym firmám," povedal dnes Barta pred novinármi. Kritizoval pritom najmä nového šéfa ľavicových demokratov Pavla Koncoša, a to nielen v súvislosti s dotáciami, ktoré udeľuje jeho ministerstvo, ale aj s realizáciou infozákona v tomto rezorte. "Je namieste otázka, či to nie je snaha zakryť nekalé praktiky jeho najvyšších predstaviteľov," dodal podpredseda DS.
Návrh zákona o zákaze šikanovania občanov a firiem štátom predložil do parlamentu poslanec NR SR Jozef Kužma (SDK-DS). Mal by zamedziť úradom a úradníkom, aby vyžadovali od občanov informácie alebo dokumenty, ktoré majú k dispozícii. Šikanovanie fyzickej alebo právnickej osoby orgánom verejnej moci by sa podľa uvedeného návrhu považovalo za priestupok, ktorý by sa sankcionoval udelením pokuty od 500 do 500 000 korún, pričom 50 percent pokuty by bolo príjmom občana, ktorý bol šikanovaný a zvyšok by bol príjmom do štátneho rozpočtu.