Levoča 4. júla (TASR) - V znamení 20. výročia povýšenia pútnického chrámu na Mariánskej hore v Levoči na baziliku minor (menšiu) pápežom Jánom Pavlom II. sa niesla tohtoročná levočská púť. Začala sa v sobotu popoludní otváracou svätou omšou. Za účasti asi 300 tisíc veriacich zo Slovenska i zahraničia ju celebroval dekan levočskej farnosti František Dlugoš.
Duchovný program pokračoval po celú noc a vyvrcholil dnešnou slávnostnou odpustovou svätou omšou za účasti asi pol milióna veriacich. Spoločne s apoštolským nunciom na Slovensku Henrykom Jozefom Nowackim a spišským diecéznym biskupom Františkom Tondrom ju celebroval slovenský rodák z Ríma kardinál Jozef Tomko.
Na slávnostnej sv. omši sa zúčastnil predseda vlády Slovenskej republiky Mikuláš Dzuridna, komisár Európskej únie Ján Figeľ a ďalší hostia. Premiér zo sprievodom vyšiel na Mariánsku horu pešo z centra mesta, kde v priestoroch radnice privítal hostí primátor Levoče Miroslav Čurilla.
Kardinál Tomko v homílii upriamil pozornosť pútnikov na ochranu ľudského života od počatia, na posilnenie pozície manželstva a rodiny osobitne s ohľadom na alarmujúci pokles populácie. Podľa neho práve zdravá slovenská rodina môže byť prínosom spoločnej Európy. Poukázal na slová pápeža Jána Pavla II., ktorý počas minuloročnej návštevy Banskej Bystrice zdôraznil, že aj slobode sa treba učiť. Podľa kardinála veriaci majú právo vyjadriť svoj názor verejne.
Na záver odpustovej sv. omše zaslali účastníci levočskej púte telegram pápežovi Jánovi Pavlovi II., v ktorom ho ubezpečujú o odhodlaní veriacich prevziať spoluzodpovednosť za budovanie spoločnej Európy.
Spišský diecézny biskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska František Tondra ocenil obetavosť pútnikov, z ktorých mnohí prišli na Mariánsku horu peši zo vzdialených oblastí Slovenska, aby sa tu posilnili vo viere a načerpali síl do každodenného, často nie ľahkého života.
Pešky absolvovalo asi 60-kilometrovú trasu do 300 účastníkov Mládežníckej púte Muráň-Levoča. Približne 30-kilometrovú trasu cez Vojenský výcvikový priestor Zaľubica prešla v dvoch etapách stovka účastníkov Národnej vojenskej púte zo Slovenska, Belgicka, Nemecka a Poľska. Pešie procesie prišli na Mariánsku horu z desiatok miest a obcí najmä východného Slovenska.
sv rob