BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Do rómskych osád prišli začiatkom leta noví terénni sociálni pracovníci. Aby mohli efektívne pomôcť pri začleňovaní izolovaných osád do života väčšiny spoločnosti, potrebujú školenie. Tridsať nových terénnych pracovníkov sa preto od pondelka v Poprade zúčastňuje na 1. stupni vzdelávacieho programu Drom. Čakajú ich dva päťdňové semináre. Tento týždeň sa napríklad učia základom sociálnej práce v teréne, teda mimo úradu, priamo v rómskej osade. Zoznámia sa tiež so systémom sociálnych dávok, základnými inštitúciami štátnej správy a samosprávy a s ich právomocami. V praxi si zlepšia svoje komunikačné schopnosti a osvoja si základy psychológie. Najlepší z účastníkov prvých dvoch seminárov následne postúpia do 2. stupňa vzdelávacieho programu Drom, kde ich čaká deväť seminárov venovaných právu, zamestnanosti, problematike drogových závislostí, ale aj úžere či spolupráci s políciou.
Ako agentúru SITA ďalej informoval predseda Rady Asociácie terénnych sociálnych pracovníkov Ladislav Babuščák, spomínané školenie je pre terénnych pracovníkov veľmi dôležité najmä preto, že sú často jediným spojením medzi obyvateľmi rómskych osád a rôznymi úradmi, napríklad obecným, úradom práce, no aj so školou, či lekárom. Svojich klientov - obyvateľov osád na spomínané úrady aj často osobne sprevádzajú. Monitorujú taktiež situáciu v osadách.
Vzdelávací program Drom potrvá do februára 2005. V rámci projektu Štandardizácia terénnej sociálnej práce v sociálne vylúčených lokalitách ho organizuje Asociácia terénnych sociálnych pracovníkov. Asociácia združuje terénnych sociálnych pracovníkov a spolu s inými mimovládnymi organizáciami vypracúva štandardy kvality terénnej sociálnej práce. Projekt finančne podporuje kanadská vláda.
Od júna nastúpilo do rómskych osád na Slovensku v rámci programu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR 53 terénnych sociálnych pracovníkov. Komplexnú terénnu sociálnu prácu zaviedol do osád v auguste 2002 Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity. Na začiatku pracovalo v 17-tich obciach 21 pracovníkov. Program terénnych sociálnych pracovníkov je podľa odborníkov pre Rómov z osád veľkým prínosom. Jeho výsledky sa však neprejavia hneď a preto má význam, len ak bude dlhodobý. Podľa splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej by približne v 600 rómskych osadách v SR malo pôsobiť 400 terénnych pracovníkov.