BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Rezort životného prostredia bude v stredu vládu informovať o tom, ako sa mu darí plniť úlohy spojené s členstvom Slovenska v Európskej únii. MŽP malo splniť 11 úloh, časť z nich sa splniť podarilo, na plnení ďalších rezort pracuje. V legislatívnej oblasti sa podľa správy, ktorú MŽP predkladá vláde, podarilo schváliť zákon o vodách s účinnosťou od začiatku júla, ktorým sa spoplatňuje používanie vôd, ďalej dve vyhlášky týkajúce sa odpadov s účinnosťou od apríla a prijala sa aj vyhláška MŽP, ktorou sa ustanovili národné emisné stropy a emisné kvóty. Rezort ďalej informuje vládu, že ďalšie tri úlohy, ktoré je potrebné splniť po vstupe do EÚ, sú v legislatívnom procese. Ide o zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, novelu zákona o odpadoch týkajúcu sa povinného spätného odberu elektroodpadov a o novelu zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách.
MŽP splnilo aj nelegislatívne úlohy - schválil sa národný zoznam navrhovaných lokalít do systému území európskeho významu Natura 2000 a MŽP vydalo povolenia pre nové zariadenia spadajúce pod smernicu o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania IPPC. V schvaľovacom procese je momentálne Program znižovania znečistenia vôd škodlivými látkami a dopracúvajú sa programy riadenia kvality ovzdušia a akčné plány.
Správa o plnení záväzkov informuje aj o siedmich prechodných obdobiach pre zavedenie finančne najnáročnejších smerníc. Najdlhšie prechodné obdobie, do roku 2015, dostalo Slovensko na zlepšenie čistoty komunálnych vôd. Prechodné obdobia sa ďalej týkajú emisií zo skladovania benzínu, spaľovania nebezpečného odpadu, znečistenia vôd určitými chemickými látkami, obmedzenia emisií chemických znečisťujúcich látok do ovzdušia, integrovanej prevencie a kontroly znečistenia, obalov a odpadov z obalov. Prechodné obdobia pre zavedenie týchto smerníc má SR do roku 2006, 2007 alebo 2010.