BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Rektori vysokých škôl a premiér Mikuláš Dzurinda našli zhodu na zákone o študentských pôžičkách, ktorý zároveň zavádza aj školné za štúdium. Po rokovaní s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) o tom novinárov informoval predseda vlády, podľa ktorého budú zástupcovia vysokých škôl spolu s kabinetom presadzovať, aby táto norma prešla v parlamente. Zároveň dodal, že vláda potom bude presadzovať, aby z peňazí, ktoré zostanú z priorít, dostali univerzity čo najviac. "Radi by sme tak urobili, keď budem vedieť, že proces reformy financovania zdrojov univerzitného školstva je realitou", konštatoval Dzurinda.
Premiér zároveň dodal, že po skúsenostiach, keď zákon z dielne ministra školstva Martina Fronca neprešiel v parlamente do druhého čítania, sa bude viac snažiť, aby bolo pri hlasovaní dosť poslancov. "Keď bolo hlasovanie, ktoré malo zákon posunúť, netušil som, že sú problémy. Ja nemanažujem schôdze národnej rady", vyhlásil Dzurinda. Podľa neho za minulý neúspech nesú zodpovednosť všetci koaliční partneri, pretože všetci nesú zodpovednosť aj za ťažkosti. Reagoval tak na vyjadrenie lídra SMK Bélu Bugára, podľa ktorého budú mať najväčšiu zodpovednosť pri získavaní podpory pre návrh zákona o študentských pôžičkách v parlamente tí, ktorí stratili poslancov.
Ako reagoval po stretnutí prezident SRK Juraj Sinay, rektori schválenie zákona zavádzajúceho školné podporovali aj v minulosti. Ich podmienkou však bolo splnenie troch základných požiadaviek, z ktorých najdôležitejšia je každoročné navyšovanie rozpočtu pre vysoké školstvo o 0,1 percenta HDP, aby si priblížili krajinám OECD. Zároveň rektori požadujú, aby sa peniaze vybrané na poplatkoch nepoužívali na prevádzkové náklady univerzít, v čom našli zhodu aj s predsedom vlády. So šéfom kabinetu sa dohodli aj na ďalšom rokovaní o pozmeňovacom návrhu vicepremiéra Ivana Mikloša, na základe ktorého by malo byť zrovnoprávnené financovanie verejných a súkromných vysokých škôl.
Rektori zároveň z rokovania odišli aj s prísľubom premiéra, že okolo 15. augusta prehodnotí vláda ich požiadavky na navýšenie tohtoročného rozpočtu. Do tohto termínu by mal kabinet vyhodnotiť rozpočtové hospodárenie a zároveň vysoké školy by mali spresniť svoje podklady. V súčasnosti podľa Sinaya žiadajú vysoké školy na tento rok 350 miliónov korún.