Bratislava 6. júla (TASR) - Jednou z podmienok navýšenia výdavkov zo štátneho rozpočtu pre vysoké školy (VŠ) je podľa predsedu vlády Mikuláša Dzurindu aj podpora zákona zavádzajúceho školné.
"Dohodli sme sa, že budeme spolu presadzovať druhý pokus na presadenie zákona o študetnských pôžičkách. My potom budeme samozrejme ako členovia vlády presadzovať, aby z tých peňazí, ktoré nám zostali na priority, sme mohli dať našim univerzitám čo najviac," vyhlásil po dnešnom stretnutí s rektormi premiér. Ubezpečil, že vládny kabinet veľmi rád navýši rozpočet VŠ. "Veľmi radi tak urobíme vtedy, keď budeme vedieť, že reformný proces je realitou, ktorá znamená presadenie zákona o študentských pôžičkách," dodal.
O tom, či VŠ dostanú na tohtoročnú prevádzku požadovaných 350 miliónov Sk, by sa malo podľa Dzuridnu rozhodnúť do 15. augusta. "Okolo 15. augusta vyhodnotíme reálne rozpočtové plnenie, spresníme si podklady z VŠ, ale chceme problém prevádzkových nákladov vyriešiť," dodal.
Slovenská rektorská konferencia (SRK) podporuje vládnu reformu vysokého školstva v podobe návrhu zákona o študentských pôžičkách, na základe ktorého by mali vysokoškoláci platiť za štúdium. "Prijatie zákona podmieňujeme tým, aby bolo školné použité na rozvoj VŠ," povedal prezident SRK Juraj Sinay.
Rektori ďalej žiadajú vypracovať analýzu nákladov na jedného študenta v jednotlivých študijných programoch, vyčísliť objem peňazí, ktoré budú VŠ dostávať z Ministerstva školstva SR, ako aj časový harmonogram postupného navyšovania financií pre VŠ na úroveň krajín OECD. Výhrad majú zatiaľ k návrhu ministra financií Ivana Mikloša zrovnoprávniť financovanie verejných a súkromných VŠ. "Aj dnes sa ozvali kritické hlasy k tejto časti zákona," poznamenal Sinay.
Návrh zákona o študentských pôžičkách, na základe ktorého by mali vysokoškoláci platiť za štúdium, predloží minister školstva do prvého čítania v parlamente o pol roka.
ms som