cou.
Radovánky majú v rôznych oblastiach Slovenska iný zvykový charakter. Podstatou sú však veselice, maškarády, tance za dobrú úrodu, nahováračky. Neodmysliteľným doplnkom fašiangov je hojnosť dobrého jedla a nápojov. Tradične sa v domácnostiach ponúka vyprážané pečivo, ako sú šišky, či fánky - niekde nazývané i krapne.
Fašiangové tradície siahajú až do obdobia antiky, keď sa oslavovala každá očakávaná zmena prírodného cyklu. Počas sviatkov bolo zaužívané zrušenie spoločenskej hierarchizácie, preto sa otroci mohli zabávať so slobodnými občanmi. Ku kresťanským zvykom sa od stredoveku pridružila karnevalová kultúra prichádzajúca najmä z nemeckého a talianskeho prostredia. Organizovali sa nielen ľudové zábavy, ale v mestách sa stali plesy a karnevaly významnou spoločenskou udalosťou. Vrcholili pred záverom obdobia fašiangov.
I dnes patrí medzi takéto najvýznamnejšie slávnosti na celom svete známy karneval v Riu de Janeiro trvajúci nonstop niekoľko dní. Poskytuje zážitok z pohľadu na nekonečný sprievod fantastických masiek, nádherných sporo oblečených žien a unášajúci rytmus samby. V Európe sa k turisticky najatraktívnejším zaraďuje karneval v Benátkach, pretože sa na ňom najčastejšie predvádzajú masky v dobových kostýmoch pripomínajúcich éru Casanovu.