Staré Hory 7. júla (TASR) - V nižších polohách už začínajú v lesoch a v ich okolí dozrievať jahody, čučoriedky a maliny. Po hubároch, ktorí sú teraz pravidelnými návštevníkmi lesov, sa tam za nimi čoskoro vyberú aj zberači týchto plodov.
"Pri ich trhaní by mali pamätať na to, že tieto lesné plody predstavujú prirodzenú a nenahraditeľnú súčasť potravy viacerých živočíchov. Medvede, ale i hlucháne, holniaky, jariabky či drozdy, penice, červienky a ďalšie lesné vtáky sú počas letných mesiacov na ich konzumáciu doslova odkázané. V ostatných rokoch im však až príliš konkuruje človek, a to najmä zberom čučoriedok. V tomto roku je navyše ich úroda, najmä na plochách mimo lesa nad jeho hornou hranicou, v dôsledku prízemným mrazov počas kvitnutia rastlín veľmi slabá," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Ekológ dodal, že niektorí zberači sú v lesoch od včasného rána do neskorého večera, pričom sa snažia z prírody uchmatnúť čo najviac. Pri zbere čučoriedok používajú hrabličky napriek tomu, že sú zakázané. Z kríčkov nimi otrhajú aj listy, a tým ich zničia. Často zberajú ešte nezrelé lesné plody a na mnohých lokalitách po nich zostane doslova spúšť. Svedčia o tom poznatky odborníkov z minulých rokov z oblasti Krížnej vo Veľkej Fatre či Prašivej v Nízkych Tatrách, kde zberači doslova očesali všetky kríky čučoriedok.
V maloplošných chránených územiach je zber lesných plodov úplne zakázaný, čo však mnohí ľudia nerešpektujú. V lokalitách mimo maloplošných chránených území by mali zberači prihliadať na aktivitu prirodzených obyvateľov lesa. So zberom by nemali začať pred ôsmou hodinou ráno a skončiť ho majú do šestnástej hodiny popoludní. Tým by umožnili lesnej zveri v pokoji sa nasýtiť. Ak nedostane takúto šancu je hladná a slabšia a stáva sa ľahšou korisťou jej prirodzených predátorov.