Bratislava 22. novembra (TASR) - Budúcnosť liekového trhu na Slovensku vidí poslanec Národnej rady SR Peter Finďo v ponuke a produkcii predovšetkým lacnejších generických liekov.
Na konferencii konanej pri príležitosti 60. výročia založenia Slovakofarmy Hlohovec spomenul, že Slovensko bolo ako súčasť Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky krajinou, kde sa vyrábali a dovážali zväčša generické lieky. Otvorenie ekonomiky po roku 1990 umožnilo radikálny vstup výrobcom drahých originálnych liekov na slovenský trh, preto rastie podiel nákladov na lieky v rozpočte zdravotných poisťovní. Dosahuje 35 - 37 percent celkových zdravotníckych nákladov.
Poukázal na to, že v štátoch združených v OECD tvoria náklady na lieky okolo deväť percent nákladov na zdravotníctvo a v Českej republike je to okolo 22 percent zdravotníckeho rozpočtu. Podľa neho štátna lieková politika sa musí zamerať na príčiny neprimerane vysokého podielu nákladov na lieky v SR. Ukazuje sa, že trend v tomto roku smeruje k spotrebe liekov v sume 17 miliárd korún. Očakáva sa, že v roku 2005 dosiahne celková ročná spotreba liekov vydaných na lekársky predpis a hradených zo zdravotného poistenia sumu vyše 20 miliárd korún. Podľa Finďa predovšetkým treba optimalizovať celkovú spotrebu liekov. Ďalšie východisko vidí v presadení zásady generickej terapie všade tam, kde sú generiká porovnateľne účinné, kvalitné, bezpečné a lacnejšie. Zdôraznil, že úlohou štátu je nakladať s prostriedkami platiteľov daní a príspevkov do zdravotného poistenia tak, aby za primerané náklady dostali poistenci maximálny rozsah a kvalitu v zdravotnej starostlivosti.