BRATISLAVA 7. júla (SITA) - Počet obyvateľov zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov vzrástol v roku 2003 oproti predchádzajúcemu roku o 2400 osôb. Na verejné vodovody je tak po minulom roku napojených 4 520 600 osôb, čo je 84,03 percenta z celkového počtu obyvateľov Slovenskej republiky. Vyplýva to zo Správy o vodnom hospodárstve v Slovenskej republike v roku 2003, ktorú pripravilo ministerstvo životného prostredia a dnes ju zobrala vláda na vedomie. Podľa správy je úroveň rozvoja verejných vodovodov regionálne nerovnomerná. Najvyšší podiel zásobovaných obyvateľov je v Bratislavskom kraji, vyšší ako celoslovenský priemer je aj v Trenčianskom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Za celoslovenským priemerom zaostáva rozvoj verejných vodovodov v Košickom a Prešovskom kraji. Dĺžka vodovodného potrubia na Slovensku vzrástla oproti roku 2002 o 659 kilometrov na 24 827 kilometrov. Dĺžka vodovodných prípojok vzrástla v roku 2003 o 35 kilometrov na celkových 5 659 kilometrov.
Rozvoj verejných kanalizácií podľa ministerstva životného prostredia zaostáva za rozvojom verejných vodovodov. V roku 2003 klesol počet obyvateľov, ktorí bývajú v domoch pripojených na verejnú kanalizáciu o 3400 osôb. V súčasnosti má teda kanalizáciu 2 973 000 obyvateľov, čo je 55,3 percenta z celkového počtu obyvateľov. Znižovanie počtu pripojených na verejnú kanalizáciu sa prejavilo hlavne v Nitre a Nových Zámkoch. Za celoslovenským priemerom zaostávajú najmä Trnavský, Nitriansky a Žilinský kraj. Na okresnej úrovni je najnepriaznivejšia situácia v okresoch Zlaté Moravce, Komárno, Námestovo, Čadca, Košice-okolie a Trebišov, kde je podiel obyvateľov bývajúcich v domoch pripojených na verejnú kanalizáciu nižší ako 30 percent.
V súčasnosti sa pripravujú projekty na zabezpečenie pitnej vody a kanalizácie pre obce v povodí Torysy a Tople. Zabezpečenie v povodí Torysy bude stáť cez dve miliardy korún, z toho 1,75 mld. dá EÚ, zo slovenského štátneho rozpočtu pôjde desať percent a samosprávy dodajú zvyšných päť percent. Investícia sa dotýka štyroch miest - Prešov, Lipany, Sabinov a Veľký Šariš a 34 obcí na východe. Celkovo do tohto povodia spadá 200 tisíc obyvateľov. Rovnaký cieľ si dáva druhý pripravovaný projekt v povodí Tople, kde ide o dve mestá - Vranov a Hanušovce nad Topľou a 14 obcí, pričom sa dotkne sa úrovne života 40 tisíc obyvateľov. Náklady sú stanovené na 1,73 mld. korún, z toho 85 percent pokryje Kohézny fond EÚ, deväť percent štátny rozpočet a šesť percent prefinancujú obce.