SME

Tóthová musí definitívne vrátiť 250-tisícové odmeny

Bratislava 7. júla (TASR) - Bývalá podpredsedníčka Mečiarovho posledného vládneho kabinetu Katarína Tóthová definitívne prehrala súdny spor s Úradom vlády ...

Bratislava 7. júla (TASR) - Bývalá podpredsedníčka Mečiarovho posledného vládneho kabinetu Katarína Tóthová definitívne prehrala súdny spor s Úradom vlády SR a musí vrátiť štvrťmiliónové odmeny. Jej bývalý vládny kolega Jozef Kalman nemusí na rozdiel od Tóthovej v rovnakej kauze vrátiť z polmiliónových odmien ani korunu. Vyplýva to z rozhodnutí Generálnej prokuratúry SR. TASR to dnes potvrdila Jana Tökölyová z Tlačového odboru GP SR.

Ide o súdne spory o vládne odmeny v období rokov 1994 až 1998. Súdy vydali v žalobách Úradu vlády SR voči vtedajším podpredsedom Mečiarovho kabinetu v rovnakých veciach úplne rozdielne rozhodnutia. V prípade Jozefa Kalmana napríklad neuznali aktívnu legitimáciu navrhovateľa - Úradu vlády SR, s tým, že žalovať mala SR. Celý prípad preto zmietli zo stola a Kalman rovnako ako Mečiar nič nemusí zaplatiť. V prípade Kataríny Tóthovej priznali súdy úradu vlády iba časť odmien, približne 250 tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Tóthová sa v januári tohto roku obrátila na Generálnu prokuratúru SR s podnetom na podanie mimoriadneho dovolania. Na základe preskúmania prípadu generálna prokuratúra dospela k záveru, že podmienky pre podanie mimoriadneho dovolania boli splnené. Tóthová však premeškala ročnú zákonnú lehotu. Na generálnu prokuratúru v prípade podpredsedu Jozefa Kalmama sa s podnetom na mimoriadne dovolanie obrátil Úrad vlády SR. Prokuratúra však dospela k záveru, že v prípade Kalmana neboli splnené podmienky na podanie sťažnosti na Najvyšší súd SR.

Podľa právneho zástupcu Úradu vlády SR Štefana Haulíka zo stanoviska GP SR vyplýva, že na vyplácanie odmien členom vlády úplne postačuje uznesenie vlády, hoci to príslušný zákon neumožňuje. Dostávame sa do paradoxnej situácie, kedy po rozhodnutí prokuratúry existuje priestor pre členov kabinetu aj naďalej si vyplácať mimoriadne polročné odmeny bez zmeny príslušnej legislatívnej normy, spresnil Haulík. Posledné rozhodnutie prokuratúry v kauze vládnych odmien je podľa neho právne nezmyselné. Vzniká priestor pre úvahy o vrátení odmien aj tých členov vládneho kabinetu, ktorí ich dobrovoľne vrátili.

SkryťVypnúť reklamu

Kauza vyplácania odmien členom vlády expremiérom Mečiarom mala v rokoch 2000 a 2001 aj trestnoprávnu dohru. Bývalého predsedu vlády vtedy orgány činné v trestom konaní stíhali pre trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Dopustiť sa ho mal tým, že v rokoch 1993 až 1998 členom jeho vládnych kabinetov vyplatil odmeny v celkovej výške 13,7 milióna korún. Prokuratúra však po ukončení vyšetrovania trestné stíhanie V. Mečiara zastavila, konštatovala však protiprávnosť vyplácania odmien. Odmeny podľa právoplatného stanoviska prokuratúry boli vyplácané v rozpore so zákonom, nešlo však o trestný čin. Na túto skutočnosť ešte počas vládnutia Mečiara upozornil ako prvý Najvyšší kontrolný úrad.

Na základe konštatovania prokuratúry o protiprávnosti vyplácania odmien Úrad vlády SR následne zažaloval bývalých vládnych predstaviteľov, ktorí odmietli vrátiť mimoriadne odmeny. Mečiar na súde uplatnil námietku premlčanosti, preto nemusí vrátiť 139 737 korún. V prípade Tóthovej i Kalmana súdy rozhodli úplne rozdielne. Aktuálny je už len prípad podpredsedu ĽS-HZDS a bývalého podpredsedu vlády Sergeja Kozlíka. Odvolací Krajský súd v Bratislave si vyžiadal od úradu vlády listinné dôkazy. Na Okresnom súde Bratislava I Kozlík spor prehral, pričom však má zaplatiť len časť z odmien za obdobie od roku 1997 do 1998, viac ako 113 tisíc korún. Posledné rozhodnutie prokuratúry bude mať pravdepodobne vplyv aj na Kozlíkovu kauzu. Úrad vlády SR tak po štyroch rokoch na základe dvoch úplne rozdielnych stanovísk prokuratúry môže spor prehrať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 163
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 462
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 274
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 146
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 816
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 720
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 097
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 387
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hlavný tréner slovenskej hokejovej reprezentácie 18 Martin Dendis a hráči.

Rovnaký počet hráčov skončil pôsobenie v tíme.


TASR
Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


SkryťZatvoriť reklamu