Bratislava 9. júla (TASR) - Najmenej 50 poslancov sa bude musieť podpísať pod žiadosť, aby predseda parlamentu zriadil vyšetrovaciu komisiu. Takto si predstavujú spôsob jej vytvorenia predstavitelia opozičnej strany Smer, ktorí pripravili ústavný zákon o vyšetrovacích komisiách v Národnej rady (NR) SR.
Jej predseda Robert Fico ďalej navrhol, aby šéf parlamentu musel o jej ustanovení rozhodnúť do siedmich dní od podania návrhu. Predmetom jej činnosti by podľa jeho slov malo byť vyšetrovanie "konkrétnej veci verejného záujmu, ktorá patrí do pôsobnosti NR SR". Na práci komisie by sa zúčastňovali najmenej traja a najviac deviati poslanci.
Smer trvá na tom, aby jej činnosť neprekročila lehotu šiestich mesiacov. V prípade, že dovtedy komisia nedôjde k záveru, sa rozpustí. V jej právomoci by malo byť predvolávanie a vypočúvanie svedkov, znalcov aj tlmočníkov, získavanie podkladov a vysvetlení.
"Ak komisia predvolá svedka a on by neprišiel ani sa neospravedlnil, tak jednoducho bude predvedený," upozornil Fico. Dodal, že pokiaľ by svedok klamal či zavádzal mohol by byť obvinený z trestného činu krivej výpovede. Predseda Smeru uviedol, že keď komisii parlament neurčí uvedené právomoci, nebude mať šancu niečo vyšetriť.
Pritom by jej mali pomáhať štátne a samosprávne orgány, právnické aj fyzické osoby, ako aj orgány činné v trestnom konaní, i keď tie budú na prípade pracovať nezávisle od komisie. Jej zistenia by mali byť prerokované v pléne, aby k nim prijalo uznesenie. "Závery môžu viesť iba k vyvodenie politickej zodpovednosti vyplývajúcej z kontrolnej činnosti NR SR," konštatoval predseda Smeru.
Návrh ústavného zákona predložia najskôr na posúdenie politickým stranám. Ich stanoviská by Smer chcel poznať do polovice augusta, aby mohol návrh eventuálne podať na rokovanie septembrovej schôdze.
Smer rešpektuje, že s myšlienkou zriadenia vyšetrovacích výborov prišla najsilnejšia opozičná strana ĽS-HZDS. "Nebudeme sa vôbec brániť tomu, ak príde návrh z ktorejkoľvek politickej strany, že keby chceli byť predkladatelia tohto návrhu," ubezpečil Fico. Dodal, že nechcú z toho robiť preteky, ale prispieť do diskusie kvalifikovaným návrhom.
Návrh si dali odobriť aj generálnej prokuratúre, v ktorej stanovisku sa uvádza, že parlament má právo zriaďovať si kontrolné orgány.