KOŠICE 11. júla (SITA) - V judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) neexistuje také rozhodnutie, ktoré by zásadným spôsobom ovplyvnilo konečné rozhodovanie Ústavného súdu (ÚS) SR pri posudzovaní súladu interrupčného zákona s Ústavou SR. Pre agentúru SITA to v rozhovore uviedol poradca ÚS Ladislav Oros. "Každé rozhodnutie si vyžaduje podrobnú analýzu, zvlášť, ak sa týka práva na život. Z dostupných informácií o najnovšom rozhodnutí ESĽP, ktorý sa zaoberal posúdením práva plodu na život, to nebude mať vplyv. Ústavný súd posudzujúci problematiku legislatívy o umelom prerušení tehotenstva bude musieť rozhodovať na základe úpravy článku 15 našej ústavy,“ povedal Oros. Dodal, že ÚS SR vždy vychádza a zohľadňuje judikatúru ESĽP najmä v konaní o sťažnostiach fyzických a právnických osôb.
ESĽP sa zaoberal sťažnosťou istej Francúzky, ktorá obvinila z vraždy nemocnicu, v ktorej jej omylom urobili potrat v šiestom mesiaci tehotenstva. V rozhodnutí súd vyslovil právny názor, že ľudský plod nemôže byť z právneho hľadiska posudzovaný ako ľudská bytosť. "Na strane druhej z obsahu tohto rozhodnutia ESĽP tak ako bolo medializované vyplýva, že štrasburský súd ku kľúčovej otázke, ktorou sa bude zaoberať ústavný súd pri posudzovaní interrupčného zákona, nepovedal rozhodné slovo. V podstate sa tejto otázke vyhol a ponechal voľnosť v rozhodovaní členským štátom. V našich podmienkach to znamená, že kľúčovým a rozhodujúcim bude text článku 15 a súvisiacich článkov Ústavy SR.
Jedným z dôvodov odročenia konania ústavného súdu vo veci interrupčného zákona bola žiadosť ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorý zastupuje navrhovateľov - skupinu poslancov NR SR, aby sa počkalo na rozhodnutie ESĽP, ktorý konal v podobnej kauze. Ako uviedol predseda ÚS Ján Mazák, plénum nebude o tejto veci rozhodovať, kým zbor ústavných sudcov nebude kompletný. Dodal, že ak by o takejto závažnej veci rozhodovalo nekompletné plénum, niektorá zo zainteresovaných strán by mohla rozhodnutie ústavného súdu spochybňovať.