KOŠICE 11. júla (SITA) - Iniciatívy smerujúce k zmenám a novelizáciám Ústavy SR zásadným spôsobom znižujú jej stabilitu, vážnosť a autoritu, povedal v rozhovore pre agentúru SITA poradca Ústavného súdu SR Ladislav Orosz. Negatívne to podľa neho vplýva aj na politickú a právnu kultúru na Slovensku. V tomto volebnom období sa už uskutočnili dve drobné novelizácie ústavy, dokonca jedna v skrátenom legislatívnom konaní, chystajú sa ďalšie. Podľa Orosza ide o čiastkové, nesystémové a nekoncepčné zmeny, čo nepovažuje za správne.
Ako uviedol Orosz, zmeny ústavy neboli dané len pragmatickými dôvodmi, ale prejavili sa aj politické vplyvy. Uviedol, že novelizácia súvisiaca so vstupom SR do Európskej únie a voľbami do Európskeho parlamentu, bola potrebná. "Je však zlým vysvedčením pre Národnú radu SR, že bola prijatá v skrátenom legislatívnom konaní. Neviem, či ešte existuje v civilizovanom svete krajina, kde by sa ústava menila takýmto spôsobom,“ povedal Orosz. Za nevhodnú a nepotrebnú označil Orosz tzv. Drgoncovu novelizáciu ústavy.
Ústavný zákon o vzťahu NR SR a vlády v záležitostiach EÚ považuje za nešťastný. "Zásadným spôsobom narušil kompaktnosť vzťahov medzi vládou a NR SR upravených ústavou. Dnes možno hovoriť o nízkej miere kompatibility medzi ústavou a týmto ústavným zákonom. Ak sa mali upraviť tieto vzťahy, tak to nemalo byť ústavným zákonom, ale priamo v ústave,“ povedal Orosz.
Orosz aj niektoré ďalšie iniciatívy, ktoré budú predmetom legislatívneho procesu, považuje za dosť nešťastné. Za taký označil návrh o rozšírení právomocí Najvyššieho kontrolného úradu SR a návrh na zúženie imunity poslancov. Podľa jeho mienky bol dopredu odsúdený na neúspech. "Ak to minister bude opakovať bez predchádzajúcej diskusie a politickej dohody, pôjde len o gesto,“ mieni Orosz.
Podľa poradcu ÚS ani Drgoncova novelizácia ústavy, týkajúca sa ústavodarnej iniciatívy vlády nie je potrebná. Drgonec navrhuje, aby vláde bolo odňaté právo ústavodarnej iniciatívy a ak by jej malo ostať, tak návrhy by sa prerokovali len v skrátenom legislatívnom konaní. "V žiadnom prípade by v ústave nemala byť priamo zakotvená možnosť meniť ústavu v skrátenom legislatívnom konaní,“ povedal Orosz. Dodal, že podľa jeho právneho názoru ústavodarnú iniciatívu treba ponechať aj vláde ako dosiaľ, hoci podľa jeho mienky by mala patriť predovšetkým Národnej rade SR.