BRATISLAVA 11. júla (SITA) - Informovať mladých ľudí o globálnych klimatických zmenách a jadrovej energetike chce občianske združenie Tatry pomocou projektu Týka sa to aj nás. Ako agentúru SITA informoval predseda združenia Rudolf Pado, projekt je reakciou na jednostranné diskusie o nevyhnutnosti jadrových elektrární v médiách. Združenie pripravuje takmer 40 strán textov o prevádzkových a technologických aspektoch jadrovej elektrárne, ktoré bude dopĺňať desať pracovných listov o klíme, jadrovej energetike a alternatívach. Združenie ponúkne program základným a stredným školám a koordinátorom environmentálnej výchovy. Aktivisti ho zároveň predstavia aj na septembrovom Veľtrhu environmentálnych výučbových programov.
Myšlienku lepšej informovanosti by malo podporiť aj turné výstavy Klíma nás spája, ktorá mala veľký úspech v mestách severného Slovenska. Výstava je určená najmä žiakom vo veku 8 až 12 rokov a informuje o klíme a atmosfére, skleníkovom efekte, o tom, ako žijú obyvatelia Amazónie, prečo treba chrániť dažďové pralesy a ako sa nás to dotýka. Turné bude trvať do novembra. Výstava pozostáva z 18 plnofarebných panelov, veľkej plátennej mapy sveta, prístrešku a predmetov každodennej potreby domorodcov z dažďového pralesa, klimatického stanu a hier. Prehliadka trvá približne dve vyučovacie hodiny, pričom vyškolený lektor priamo zapája deti do aktivít. Získané poznatky si môžu žiaci neskôr prehlbovať pomocou pracovných zošitov, ktoré dostanú po skončení prehliadky. Učitelia zasa dostanú metodickú príručku k pracovným listom, ktorá im umožní ďalej pracovať s deťmi na týchto témach počas vyučovacích hodín.
Podľa Pada má veľká časť Slovenska pocit, že sa ich diskusia o alternatívach k jadrovej energetike a jej dopadoch netýka. Neuvedomujú si, že "časť vyhoreného jadrového paliva je aj ich osobným vlastníctvom," uviedol predseda združenia. Ako ďalej konštatoval, cena energie je určovaná nielen prevádzkovými nákladmi celej elektrizačnej sústavy, ale sú v nej kalkulované aj náklady výstavby elektrární a neurčité finančné prostriedky na likvidáciu. V prípade jadrových elektrární je likvidácia drahšia ako jej výstavba, uzavrel Pado.