BRATISLAVA 11. júla (SITA) - Podľa novozvoleného predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Tibora Mikuša (ĽS-HZDS) by zloženie výboru malo odrážať pomery z výsledkov parlamentných volieb v roku 2002. "Nezávislí poslanci ukázali vysokú mieru nestability," zdôvodnil Mikuš v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. "Ťažko povedať, kam vlastne patria," dodal Pri takomto riešení by väčšinu vo výbore mala vládna koalícia, čo podľa Mikuša vyvracia názory, že činnosť eurovýboru bude komplikovať akcieschopnosť vlády.
Užšia spolupráca ĽS-HZDS a Smeru by podľa Mikuša bola na prospech Slovenska. Bráni jej však vzájomná averzia predsedov strán Vladimíra Mečiara a Roberta Fica. "Bohužiaľ, ale je to zjavné,“ konštatoval Mikuš. Súčasne kritizoval Smer, že pri spolupráci na regionálnej úrovni nedodržiava dohody.
Minister školstva Martin Fronc (KDH) je pripravený rokovať o podpore školskej reformy, ktorá spoplatňuje vysokoškolské štúdium aj s nezávislými poslancami. Zdôraznil však, že ich chce presvedčiť vecnými argumentmi a vyhnúť sa tak parlamentným kuloárom. "Potrebujeme zlomiť psychologickú hranicu,“ myslí si Fronc, ktorý vo veci priechodnosti reformy zostáva optimistom. Minister je ochotný rokovať aj o požiadavke SMK, ktorá navrhuje zvýšiť podiel študentov, ktorí budú môcť čerpať sociálne štipendiá na 40 až 50 percent. Upozornil však, že táto požiadavka je limitovaná možnosťami štátneho rozpočtu.
"Za vami nie je taká silná ekonomická loby ako za Zajacom,“ vyhlásil podpredseda Smeru Dušan Čaplovič, ktorý je presvedčený, že poslanci reformu aj po štvrtýkrát odmietnu. Podľa neho je podpora školstva vecou verejného záujmu. Štát by preto mal uprednostniť investície do vzdelávania aj na úkor iných odvetví ekonomiky.