Bratislava 13. júla (TASR) - Slovensko by malo zosúladiť svoju volebnú legislatívu a harmonizovať päť rozličných zákonov pre parlamentné, prezidentské voľby, referendum, miestne a európske voľby.
Odporúča to Úrad Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) vo svojej správe o výsledkoch činnosti medzinárodných pozorovateľov na tohtoročných prezidentských voľbách v SR. Správa by sa mala dostať na rokovanie vládneho kabinetu v stredu.
Pozorovateľská misia poukázala na existenciu viacerých volebných zákonov upravujúcich rôzne druhy volieb, ktoré majú isté odlišnosti týkajúce sa dĺžky volebnej kampane, okruhu oprávnených voličov a trvania volieb jeden alebo dva dni, a ktoré spôsobujú nejednoznačnosť v niektorých aspektoch volieb. Rozdielne legislatívne rámce pre jednotlivé volebné akty mali za následok, že pre prvé kolo volieb prezidenta a referendum, ktoré sa konali v ten istý deň, boli vytvorené separátne volebné komisie, čím vznikla z pohľadu ODIHR čiastočná duplikácia. Pozorovatelia sa domnievajú, že harmonizácia volebnej legislatívy by prispela k jej zjednodušeniu a pochopeniu pre všetky vrstvy obyvateľstva.
Nedostatkom zákona o spôsobe voľby prezidenta SR je podľa hodnotenia ODIHR absencia ustanovení o sankciách a postupoch pri porušení volebného zákona. Prijať by sa mali preto opatrenia na zabezpečenie vynútiteľnosti zákona, ako aj zavedenie postihov za jeho porušenie. ODIHR tiež odporúča, aby príslušné orgány uvažovali o zmene zákona s cieľom predĺžiť trvanie oficiálnej kampane.
Prezidentská kampaň bola z pohľadu ODIHR hodnotená vo všeobecnosti pozitívne, bola však relatívne krátka. Kampaň bola zameraná viac na osobnosti ako na konkrétnu problematiku. Z politických záležitostí bola najviac diskutovanou otázka referenda. ODIHR komentoval skutočnosť slovami "zjavného obídenia zákona", keď viacerí kandidáti spustili tzv. imidžovú, prevažne billboardovú kampaň už dlho pred začiatkom oficiálnej kampane.
Transparentnosť volebného procesu by z mohlo zvýšiť priebežné zverejňovanie výsledkov volieb jednotlivými volebnými okrskami respektíve volebnými obvodmi, uvádza sa ďalej v správe. Pozorovatelia tiež upozornili na skutočnosť, že Ústredná volebná komisia nemá dostatočné kompetencie vo vzťahu k činnosti volebných komisií nižších stupňov. Zdôraznili potrebu zapracovať do volebnej legislatívy ustanovenia o domácich a zahraničných pozorovateľov. Právne by sa mala upraviť možnosť voliť v zahraničí.
Využívanie verejných prostriedkov niektorými kandidátmi nebolo síce porušením volebného zákona, avšak z pohľadu ODIHR nebolo plne konzistentné s princípom OBSE o uplatňovaní rovnakého postupu orgánov štátnej správy voči jednotlivým kandidátom. Podľa misie by príslušné orgány mali zvážiť prijatie takých opatrení, ktoré by zvýšili transparentnosť, preukázateľnosť a vynútiteľnosť dodržiavania pravidiel financovania kampane.
Podľa hodnotenia ODIHR bola účasť na voľbách pomerne nízka, najmä u rómskej populácie, čo však nebolo spôsobené legislatívnymi alebo administratívnymi prekážkami.
Správanie sa médií v hodnotení misie bolo v súlade s legislatívou, avšak verejnoprávna televízia bola často kritizovaná kandidátmi i verejnosťou, pretože neposkytla dostatočný priestor na okrúhle stoly, prípadne diskusie prezidentských kandidátov v priamom prenose. Naopak volebné relácie Slovenského rozhlasu v tomto zmysle boli hodnotené obzvlášť pozitívne.
V správe sa za mimoriadnu okolnosť považuje skutočnosť, že počas prezidentských volieb sa zároveň konalo referendum iniciované odbormi a opozičnými stranami s cieľom rozhodnúť o skrátení volebného obdobia Národnej rady a vypísať predčasné voľby. Rozhodnutie uskutočniť referendum v ten istý deň ako prezidentské voľby bolo politicky čiastočne kontroverzné, avšak v rámci kompetencie prezidenta SR vyplývajúcej zo zákona, uvádza sa v správe.
Na prvom kole prezidentských volieb sa zúčastnila šesťčlenná volebná pozorovateľská misia ODIHR. Odporúčania nemajú pre SR záväzný charakter, bude však potrebné vziať ich do úvahy pri budúcej úprave volebnej legislatívy.