Tatranská Lomnica 23. novembra (TASR) - Nájsť odpovede na otázky, či je trestné stíhanie rasistických výrokov v súlade s Ústavou SR, alebo ide o neprípustný a neústavný zásah do slobody prejavu, sa pokúsia účastníci dvojdňovej pracovnej konferencie právnikov, ktorá sa dnes začala v Tatranskej Lomnici.
Kam je až možné zájsť v obmedzení slobody prejavu je totiž téma, ktorá v súčasnosti rezonuje v odbornej ale i laickej verejnosti, uviedol pre TASR jeden z hlavných organizátorov konferencie advokát Ján Hrubala. "Našim cieľom je pripraviť konštruktívne fórum, na ktorom si budeme vyjasňovať, prečo áno, prečo nie, a pokiaľ až je slobodu prejavu možné obmedzovať," spresnil.
Ako hlavní rečníci si názory s Hrubalom vymenia sudca Ústavného súdu SR Daniel Šváby a vedúci úradu Ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic. Okrem sudcov Ústavného súdu, všeobecných súdov a advokátov sa konferencie zúčastnia aj mladí právnici, angažujúci sa v mimovládnych organizáciách.
Ako druhú tému konferencie s názvom Prístup k spravodlivosti - bariéry a východiská si organizátori z občianskeho združenia Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA) zvolili nové trendy v správnom súdnictve v kontexte Európskeho dohovoru o ľudských právach. V tejto súvislosti bude "rozdiskutované" aj nedávne rozhodnutie Ústavného súdu Českej republiky, ktorý v júli 2001 zrušil časť Občianskeho súdneho poriadku, venovanú preskúmavaniu správnych rozhodnutí. Keďže právne poriadky ČR a SR sú si v mnohom podobné, účastníci budú uvažovať aj nad otázkou, aký význam má toto rozhodnutie pre Slovensko.
Dnešná konferencia je v poradí treťou, ktorú pripravila CEPA v spolupráci s newyorskou Fordovou nadáciou na tému prekážok v prístupe k spravodlivosti. Počas prvej, v roku 1999 jej účastníci definovali osem bariér, ktoré bránia občanom v efektívnom prístupe k súdnej ochrane. Tohoročné stretnutie by malo zodpovedať aj otázku, koľko z nich sa podarilo dodnes odstrániť.