Bratislava 23. novembra (TASR) - Alexander Dubček bol výnimočnou postavou a politikom európskeho formátu, ktorý si svojou morálkou a ľudskosťou dokázal získať sympatie miliónov ľudí. Jeho snaha o budovanie "socializmu s ľudskou tvárou" mala ohlas aj v západnej Európe. Zhodli sa na tom účastníci dnešnej medzinárodnej konferencie v Bratislave, ktorej cieľom bolo pripomenúť si osobnosť A. Dubčeka v slovenských i európskych dejinách, ako aj význam moderných reformných hnutí.
Viceguvernér Európskej investičnej banky Wolfgang Roth v príhovore konštatoval, že v štátoch ako Taliansko, Nemecko či Francúzsko si Dubčeka cenia viac ako na Slovensku. Slováci by preto mali byť na svojho rodáka viac hrdí.
Predseda Spoločnosti A. Dubčeka, jeho syn Pavol pre TASR povedal, že odkaz jeho otca má na Slovensku stále čo povedať, najmä v smere väčšej morálky a kultúry v politike. Zároveň sa poďakoval koaličným i opozičným poslancom, že odhlasovali pomenovanie námestia pred Národnou radou SR Dubčekovým menom. Slávnostné uvedenie nového pomenovania námestia sa bude konať 27. novembra pri príležitosti výročia Dubčekových nedožitých 80. narodenín.
Na konferencii Revolučné a protitotalitné hnutia v Európe po druhej svetovej vojne sa zúčastnili slovenskí historici a politológovia, ako aj ďalší hostia zo Slovenska, ČR, Nemecka, Talianska a Maďarska. Príspevky predniesli aj predseda NR SR Jozef Migaš a nemecký štátny minister pre zahraničné veci Christoph Zöpel. Organizátorom bola Katedra politológie a európskych štúdií Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa z Nitry a Spoločnosť A. Dubčeka v spolupráci s kabinetom politológie Slovenskej akadémie vied.