Martin 8. marca (TASR) - Celoživotné dielo jubilujúceho priekopníka v odbore pracovného lekárstva na Slovensku 80-ročného Branislava Geryka ocenili dnes na celoslovenskom vedeckom seminári, venovanom tomuto odboru. Zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR odovzdali jubilantovi Medailu akademika Dérera. Geryk prevzal aj Zlatú medailu Jeseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. České ministerstvo zdravotníctva ho pri tejto príležitosti poctilo ocenením za rozvoj vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi.
Na podujatí s medzinárodnou účasťou v Martine sa v jeho odbornej časti účastníci zaoberali najnovšími trendmi v pracovnom lekárstve vo vyspelých krajinách. Vypočuli si prednášky popredných slovenských a českých odborníkov o ekotoxikológii, prevencii proti chorobám a podobne.
Martinský lekár B. Geryk vyrastal v národne uvedomelej rodine dlhoročného správcu Slovenského národného múzea v Martine Jána Geryka. Zapojil sa do SNP a po oslobodení ako študent medicíny viedol exhumáciu masových hrobov v Turci. Neskôr sa na severe Slovenska stal zakladateľom pracovného lekárstva a jeho rozvoju venoval 40 rokov života. Okrem iného bol iniciátorom vytvorenia pojazdnej autobusovej ambulancie, ktorú mohli navštevovať pracovníci priamo vo fabrikách.
Bol odporcom totality a za svoje postoje počas Pražskej jari 1968 sa dostal do konfliktu s vtedajšou mocou. Po roku 1989 inicioval vznik Klubu T. G. Masaryka a M. R. Štefánika, ktorý rozvíja aktivity po celom Slovensku. Je tiež zakladateľom Univerzity tretieho veku pri martinskej fakulte, ktorú už absolvovalo 178 dôchodcov.
*pr eb pa