Bratislava 14. júla (TASR) - Spotreba liekov na Slovensku má klesajúci trend. Za január až máj 2004 sa spotrebovalo na lieky o takmer 14 percent menej finančných prostriekdov ako za rovnaké obdobie minulého roku, a to aj napriek zvýšenej DPH za lieky zo 14 na 19 percent. Konštatovala to dnes pred novinrámi výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností (SAFS) orientovaných na výskum a vývoj Soňa Strachotová.
Kusová spotreba takisto klesá, za prvých päť mesiacov v roku sa spotrebovalo o 16,3 percenta menej ako v porovnateľnom období roku 2003.
Poukázala na to, že pod tento výsledok sa podpísali platby poplatkov u lekára, za recept ako aj za lieky. To malo za následok, že až 25 percent pacientov neužíva lieky, ako by mali. Z prieskumu realizovaného Asociáciou na ochranu práv pacientov v SR vyplynulo, že 10,5 percenta respondentov si lieky nevyberie a neužíva a 15,5 percenta opýtaných si zníži predpísané dávky, aby im liek vydržal dlhšie.
Strachotová zdôraznila, že výrobcovia liekov sa uvedeným zmenám museli prispôsobiť ekonomickému tlaku a znížením cien výrazne prispeli k úsporám deklarovaných Ministerstvom zdravotníctva SR. Hladinová cena liekov na Slovensku je o 30 percent nižšia v porovnaní s európskym priemerom.
Člen predsedníctva SAFS František Sima upozornil na to, že v rámci spoločného európskeho trhu je možný voľný obeh tovaru a to sa týka aj liekov. Nie je dlhodobo udržateľné, aby v jednotlivých členských štátoch EÚ boli príliš veľké cenové rozdiely, pretože tovar by prúdil z týchto oblastí tam, kde sú ceny vyššie a tak by sa potom mohol stať nedostupným.