Bratislava 14. júla (TASR) - Vláda neplánuje odvolanie slovenských vojakov z Iraku. Po prerokovaní správy o situácii v Iraku to dnes potvrdili ministri zahraničných vecí a obrany Eduard Kukan a Juraj Liška.
Šéf slovenskej diplomacie ďalej konštatoval, že Slovensko v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie sa pridáva k iniciatívam maximálnej pomoci dočasnej irackej vlády, ktorá prevzala kontrolu nad štátom 28. júna.
Správu o situácii v Iraku si vyžiadala Národná rada SR na podnet kresťanských demokratov. "Správa potvrdila názor KDH, že začatie vojny, respektíve invázia spojencov do Iraku bola mylná záležitosť. Bohužiaľ, tento omyl sa nedá napraviť jednoduchým odchodom vojsk," uviedol pre TASR minister vnútra a podpredseda KDH Vladimír Palko. Za užitočné považuje pokúsiť sa nájsť definitívne riešenie stability v Iraku, čo však bude veľmi ťažké.
V Iraku pôsobí momentálne 102 príslušníkov slovenských ozbrojených síl v rámci ženijnej jednotky. Traja vojaci zahynuli 8. júna na následky mínometného útoku.
Podľa správy vypracovanej ministerstvami obrany a zahraničných vecí pretrvávajú dôvody na prítomnosť slovenských vojakov v oblasti. Ich nasadenie je v záujme irackého ľudu, pričom vojaci pôsobia v oblasti legálne, pretože majú riadny mandát Bezpečnostnej rady OSN a Národnej rady SR.
Prípadné okamžité stiahnutie slovenskej jednotky z operácie Iracká sloboda vrátane techniky a materiálu by si vyžiadalo neplánované náklady vo výške 74,5 milióna korún. Tieto finančné prostriedky neboli zarátané v nákladoch na tento rok, pretože sa nepredpokladal návrat tejto jednotky v roku 2004. Pri mimoriadnom návrate a opätovnom vyslaní jednotky by náklady predstavovali až takmer 149 miliónov korún.
Ministerstvá zahraničných vecí a obrany pravidelne monitorujú a vyhodnocujú bezpečnostnú situáciu v Iraku. V prípade jej zásadného zhoršenia, ktoré by znemožňovalo plnenie mandátu ženijnej odmínovacej jednotky ozbrojených síl SR, alebo keby boli vážne ohrozené životy a zdravie vyslaných vojakov, sú pripravení v úzkej koordinácii s poľským velením mnohonárodných jednotiek, pôsobenie ženijnej odmínovacej jednotky v operácii kedykoľvek opätovne posúdiť.
O správe a situácii v Iraku bude parlament rokovať na najbližšom zasadaní.