Považská Bystrica 15. júla (TASR) - Obyvateľom Považskej Bystrice hrozí, že im pre výstavbu diaľnice budú demolovať domy. Podľa projektu si stavba vyžiada zbúranie 17 rodinných domov, jedného obytného domu a viacerých podnikateľských prevádzok. O dve budovy príde polícia, ľuďom zrúcajú osem záhradných domčekov, skleníky, pivnice, garáže.
Domy chce štát demolovať na piatich uliciach. Úplne asanovaná by mala byť Nálepkova ulica, cez ktorú podľa projektu povedie preložená štátna cesta I. triedy. Obyvatelia ulice sa spojili a proti zámeru sa chcú brániť aj na súde.
Podnikateľ Jozef Babušík tvrdí, že preloženie štátnej cesty priamo nesúvisí s výstavbou diaľnice. "Je to iba kompenzácia od štátu za to, že mesto súhlasilo s vedením diaľnice cez stred Považskej Bystrice," povedal. Projektanti podľa neho najprv navrhovali taký spôsob preloženia cesty, ktorý by znamenal zbúranie dvoch domov. V marci došlo k zmene a cesta by podľa aktualizovaného projektu mala byť širšia aj s odbočovacími pruhmi. Za obeť by jej padlo už 14 domov, v ktorých sídlia firmy a bývajú starší ľudia.
Ľudmila Kostková z Nálepkovej ulice si myslí, že preloženie štátnej cesty nie je potrebné, pretože po vybudovaní diaľnice centrum mesta už nebude zaťažené kamiónmi. "Keby som vedela, že sa to poskytne pre niečo rozumné, tak by som možno bola ochotná ustúpiť. Ale keď vidím, že tu oproti sa na vyvlastnených pozemkoch postavila škôlka a nakoniec objekt dostal súkromník, neviem, prečo by som sa ja mala na konci svojho života stať bezdomovcom," hovorí.
Sidóniu Danihelovú veľmi prekvapilo, keď sa dozvedela, že by mala prísť o dom. "Kupovala som ho v roku 1990 a vtedy mi na MNV povedali, že sa búrať nebude." Vraví, že dom kupovala pre svoje deti. "To mám ísť teraz do nejakej garsónky alebo na slobodárku, kde budem čakať, že ma jedného dňa môžu odtiaľ vysťahovať? Je to pre mňa veľmi bolestivé," hovorí s plačom.
Pre majiteľa hostinca Miroslava Kocúrika by zbúranie budovy znamenalo koniec podnikania. O prácu by prišlo jeho 16 zamestnancov. "Budem sa brániť, dokiaľ to pôjde. Povedali nám, že štát nás vyplatí. Ale takéto lukratívne miesto už ťažko nájdem," tvrdí.
Podľa hovorkyne mestského úradu Dobroslavy Krajačičovej na kompenzáciách by sa mal s občanmi dohodnúť investor. Mesto podnikateľom nemôže poskytnúť náhradné priestory. Primátor na stretnutí s občanmi povedal, že môžu získať nájomný byt v novej bytovke alebo pozemok. "Ale mesto už nedisponuje takým množstvom pozemkov vhodných na výstavbu ako v minulosti," dodáva hovorkyňa. Preloženie štátnej cesty je podľa jej slov jednou z podmienok mesta pri výstavbe diaľnice a trasa vyplynula z procesu projektovej prípravy. "O tom niet čo diskutovať," tvrdí. Frekventovaná cesta v súčasnosti prechádza cez stred mesta a je miestom tragických dopravných nehôd.
Trasa diaľnice cez Považskú Bystricu ešte nie je schválená. Rozhodovať o nej budú počas leta poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí sa na mimoriadnom zasadnutí budú zaoberať doplnkom k územnému plánu mesta. Bez tohto dokumentu nemôže Slovenská správa ciest dostať územné rozhodnutie pre navrhovanú trasu diaľnice, ktorú chce vybudovať viaduktom ponad Považskú Bystricu. "Poslanci to môžu zastaviť, ale nemôžu presvedčiť štát, aby financoval iný variant diaľnice," hovorí Krajačičová. Samospráva aj obyvatelia naďalej za najvhodnejší považujú variant, podľa ktorého by diaľnica mesto obišla tunelovým obchvatom.