Ako pre agentúru SITA uviedol tieňový minister Smeru pre verejnú správu Vladimír Faič, reforma v súčasnej podobe je podľa nich vecne aj politicky nepripravená. "Chceme využiť čas do jari budúceho roka, kedy by sa mali uskutočniť diskusné fóra k návrhu komunálnej reformy z dielne splnomocnenca vlády pre reformu Viktora Nižňanského a prezentovať alternatívny názor," poznamenal.
Predstavitelia Smeru a SDĽ sú presvedčení, že k návrhu komunálnej reformy sa malo uskutočniť štandardné pripomienkové konanie a zverejnenie materiálu na internete necelý týždeň pred prerokovaním vládou SR považujú za nedostatočné. "Takýto postup je možný pri klasických informáciách, v tomto prípade však išlo o zásadný koncepčný materiál a jeho bezpripomienkové prijatie vládou sa podľa zlých skúseností s obdobnými materiálmi týkajúcich sa reformy bude voľne interpretovať ako záväzné pre ďalší postup," zdôraznil Faič.
Ako skonštatoval, dokument je zostavený s využitím niektorých čiastkových štúdií so zaujímavými časťami, chýba mu však ucelenosť a interdisciplinárny prístup. Poukázal, že v ňom nie je zahrnutá geografická charakteristika osídlenia, chýba jeho dokumentovaný vývoj a použité skromné štatistické údaje sú ešte z roku 1996. V materiáli účastníkom seminára chýba aj podrobnejšia dokumentácia vzniku a odlučovania obcí v predchádzajúcom desaťročí, analýza vývoja demografickej štruktúry obcí, ako aj sociálna, sociologická či politologická analýza súčasného stavu a možné dôsledky navrhovaných radikálnych zmien. Opakované konštatovanie o nedostatkoch, resp. o nezvládnutí decentralizovaných úloh značnou časťou obcí nie je v dokumente patrične podporené faktografiou, poukázal Faič. Ako dodal, "v čase prípravy decentralizácie sa glorifikovala schopnosť samospráv v riadení verejných vecí. Dnes tí istí autori navrhujú 90 percent obcí integrovať z titulu neschopnosti a neracionality ich fungovania."