BRATISLAVA 16. júla (SITA) - Rakúsko je ochotné po dvoch rokoch zrušiť obmedzenie voľného pohybu osôb, ktoré okrem Slovenska zaviedlo aj voči ďalším siedmim novým členským štátom Európskej únie (EÚ). "Budeme v tejto otázke postupovať konštruktívne a v záujem oboch krajín", konštatoval po stretnutí so slovenským partnerom rakúsky prezident Heinz Fischer. Zdôraznil, že rakúska strana sa bude riadiť dohodami, ktoré boli akceptované. Znamená to, že po dvoch rokoch prehodnotí vývoj v tomto smere a keď nebudú problémy, môže obmedzenie zrušiť. Inak je stanovené ďalšie prechodné obdobie na tri roky a potom následne na dva. Celkovo sa preto hovorí o sedemročnom obmedzení voľného pohybu osôb.
Fischer zároveň potvrdil, že pravdepodobne už v roku 2007 bude sprístupnená diaľnica medzi Bratislavou a Viedňou. Slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča informoval o tom, že už v súčasnosti sa intenzívne pracuje na dobudovaní úseku diaľnice v okolí Kitsee. Rakúsko má záujem na dobudovaní spojenia medzi oboma štátmi. Okrem diaľnic však rokovali prezidenti aj o spolupráci bratislavského a viedenského letiska ako aj o dopravnom spojení na Dunaji. Gašparovič zdôraznil, že dobudovanie infraštruktúry je dôležité, aby sa mohla naďalej rozvíjať hospodárska spolupráca oboch štátov. Je spokojný, že už teraz investície Rakúska na Slovensku dosahujú okolo 1,5 miliardy amerických
Prezidenti podľa vlastných slov nenarazili pri vzájomnom rozhovore na žiadne sporné otázky. Zhodli sa aj na problematickej téme ústavnej zmluvy EÚ. Podľa Fichera nie je potrebné, aby euroústavu schvaľovali občania v referende. Myslí si, že v rakúskom parlamente prejde prvá ústava únie väčšinou hlasov poslancov. "Samozrejme, ak sa členské štáty únie dohodnú na ratifikácii v referende, tak to sa uskutoční aj v Rakúsku", dodal Fischer.
Fischer sa počas návštevy zaujímal aj o život maďarskej menšiny na Slovensku. Podľa Gašparoviča však život Maďarov na Slovensku je bezproblémový. "Nepoznám v strednej Európe a možno v Európe celej krajinu, ktorá by vo vláde mala podpredsedu, troch ministrov, podpredsedu parlamentu predsedov niekoľkých parlamentných výborov. Takže o nejakých problémoch národnostnej menšiny na Slovensku sa dá hovoriť len v tom, že podmienky má také, ako každá iná komunita, ako štátotvorný národ", dodal Gašparovič.
V krátkosti hovorili hlavy štátov aj o jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice. Podľa Fischera však tejto otázke venovali len niekoľko minúť. Rakúsky prezident konštatoval, že Slovensko postupuje v rámci vyrokovaných dohôd.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.