SME

Rakúsko možno pre nás skráti prechodné obdobie

Bratislava 16. júla (TASR) - Ak nenastanú vážnejšie problémy, Rakúsko je pripravené skrátiť sedemročné prechodné obdobie na voľný pohyb pracovnej sily ...

Bratislava 16. júla (TASR) - Ak nenastanú vážnejšie problémy, Rakúsko je pripravené skrátiť sedemročné prechodné obdobie na voľný pohyb pracovnej sily pre Slovensko na spodnú hranicu dvoch rokov. Prezidenta SR Ivana Gašparoviča o tom dnes ubezpečil jeho rakúsky partner Heinz Fischer, ktorý je na oficiálnej návšteve SR.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fischer vysvetlil, že Viedeň bude po dvoch rokoch a neskôr po ďalších troch analyzovať situáciu a na základe získaných poznatkov môže "konštruktívne" rozhodnúť o skrátení prechodného obdobia "v záujme oboch krajín". Občania SR tak získajú väčšiu možnosti uplatniť sa na rakúskom pracovnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Otázke jadrovej energetiky sa prezidenti dotkli len okrajovo. Fischer konštatoval, že v prípade Jaslovských Bohuníc treba dodržiavať existujúce dohody.

Predmetom rozhovoru prezidentov bola aj otázka výstavby infraštruktúry spájajúcej Slovensko a Rakúsko. Fischer potvrdil, že výstavba diaľnice pri Kittsee "má zelenú". Povedal, že na tejto komunikácii sa intenzívne pracuje a do roku 2007 by mala byť sprevádzkovaná. Vysvetlil, že výstavbu ciest, ktoré spájajú oba štáty, komplikujú predovšetkým finančné otázky, ohľad treba brať okrem toho aj na ekologické aspekty. "V posledných rokoch sa robila v Rakúsku veľmi opatrná rozpočtová politika," poznamenal. Prezidenti sa venovali aj otázke spolupráce bratislavského a viedenského letiska a možnostiam zlepšenia dopravy po Dunaji.

SkryťVypnúť reklamu

Fischer ďalej Gašparoviča informoval, že v Rakúsku pravdepodobne nebudú organizovať referendum o európskej ústavnej zmluve. Predpokladá, že tento dokument schváli "veľkou väčšinou" rakúsky parlament. Ak by sa však referendum o euroústave konalo vo všetkých 25 členských krajinách únie, pripojíme sa, dodal.

Obaja prezidenti, ktorí sa poznajú ešte z čias, keď obaja šéfovali parlamentom vo svojich krajinách, sa zhodli na tom, že rakúsko-slovenské vzťahy sú bezproblémové a rozvíjajú sa harmonicky. Spokojní sú podľa vlastných slov aj s vývojom hospodárskych ukazovateľov.

Prezidenta Fischera sprevádza šéfka rakúskej diplomacie Benita Ferrero-Waldnerová, ktorá krátko rokovala so svojím partnerom Eduardom Kukanom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 283
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 260
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 682
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 672
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 157
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 848
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 794
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 596
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov Komety Brno

Triumf v siedmom zápase spečatil Kollár.


a 1 ďalší
Arsenal FC - Paríž St. Germain: ONLINE prenos zo zápasu semifinále Ligy majstrov.

Sledujte s nami ONLINE prenos z futbalového zápasu semifinále Ligy majstrov: Arsenal FC - Paríž St. Germain.


Kapitán Michal Sersen (vpravo) a Patrik Bačík po prehre v zápase HC Slovan Bratislava - HC Košice v 54. kole Tipos extraligy.

Vedenie mu neponúklo novú zmluvu.


Joao Lucas Reis.

Povedal som si, že som urobil správne, skrýval som to dosť dlho a nepotrebujem to ďalej nechávať pod pokrievkou, povedal.


David Vařílek
SkryťZatvoriť reklamu